Haber

Trump’ın Aday Gösterdiği NASA Başkanı, Biden Yönetiminde Görevinden Ayrılacağını Açıkladı

Trump'ın Aday Gösterdiği NASA Başkanı, Biden Yönetiminde Görevinden Ayrılacağını Açıkladı

2018 yılından beri ABD Milli Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) başında olan Jim Bridenstine, Aviation Week ile yaptığı bir röportajda, kalması istense bile Joe Biden’ın yönetimi altındaki uzay ajansından ayrılmayı planladığını söyledi. Bridenstine, NASA’nın yeni başkanla temas kuran doğru lidere sahip olmasını sağlamak için böyle bir karar aldığını belirtti.

Aviation Week’e “İhtiyacınız olan şey, Amerika Birleşik Devletleri başkanıyla yakın ilişkisi olan biri. Yönetimin güvendiğini birine ihtiyacınız var” diyen Jim Bridenstine, OMB Bütçe ve Yönetim Ofisi, Milli Uzay Konseyi ve Milli Emniyet Konseyi’nin dahil olduğu yeni bir yönetimde bu rol için dürüst kişi olmadığını düşündüğünü aktardı.

Başkan Trump tarafından aday gösterilmişti:

Jim Bridenstine

O dönemler Oklahoma’dan Cumhuriyetçi bir temsilci olan Jim Bridenstine, bir süredir manâsız olan NASA başkanlığı pozisyonuna dönemin ABD Başkanı Donald Trump kadar senatoya önerilmişti. Bir bilim insanı olmamasıyla tepki çeken Bridenstine’in en büyük çabası, Ay’a 2024 yılına kadar birincil kadın astronotu göndermeyi amaçlayan Artemis programına yol göstermek oldu.

NASA’nın başına getirilmeden önce Tulsa Havacılık ve Uzay Müzesi’nin başkanlığını da yürüten Jim Bridenstine, kâr amacı gütmeyen bir dernek kuruluşundan sahibi olduğu işletmeye para transferi yaptığı iddialarıyla da öyle çok kez gündeme gelmişti. Keza kendisinin iklim değişikliklerine karşısında Trump’la aynı fikirde olduğu da aktarılıyor.

Biden yönetiminin NASA’yı, bilhassa de Artemis programını nasıl denetleyeceği hakkında o kadar fazla soru var. ABD’de seçimleri şampiyon yeni başkan, iklim değişikliği ve yer biliminin yeni yönetimin önemli odak noktalarından biri olacağını belirtse de ülkenin gelecekteki uzay politikasını nasıl belirleyeceği hakkında öyle artı tanımlama yapmadı.

Comments
To Top