Haber

Trump’ı devirme zamanı

Trump'ı devirme zamanı

Kuşkusuz zaten bildiğiniz gibi, bugün Başkan Trump, takipçilerini ABD Kongre Binası’na saldırmaya özendirme etti ve burada Tercih Kurulunun oy pusulalarının anayasal olarak onaylanmasını bozarak Joe Biden’ın kendisine aleyhinde kazandığı zaferi onayladı. sürekli darbe girişiminin başarıya varmak ihtimali düşük, fakat imkansız değil. Ve çoğumuzun tüm hayatlarımızı taşıdığımıza dair esas bir inanç – Amerikan demokrasisinin bizden uzun süre dayanacağına dair – hiç bu dek sarsılmamıştı.

Dün, ortak anlamdaki kırılmanın realite hızlanıyor gibi görünüyor. Platformların bu bölünmeyi aksine çevirmeyi ahlaki bir sorumluluk olarak alıp almaması gerektiğini sordum – ve eğer öyleyse, nasıl. Bugün, bu yönde daha küçük ama gerçi zorlama ve önemli bir adımı savunuyorum.

Facebook, Twitter ve YouTube’un Trump’ı kaldırma zamanı.

Trump’ın kaldırılması için platform çağrıları yıllardır geliyor. Başkanın Twitter’ı nükleer savaşı korkutma etmek, ortalama vatandaşlara hücum etmek ve seçimleri baltalamak için kullanması ve kötüye kullanması, 2016 kampanyasından bu yanlamasına medya manzarasının belirleyici bir özelliği oldu. Twitter, yıllardan beri başkana takviye ve yataklık etti, onu doğum eylemi komplosunu teşvik ederken ve diğer ırkçı yalanlar yayarken bile önerilen kullanıcı listesine koydu.

Tek soru, giderken ne kadar zarar vereceğidir

Şubat 2017’de, Trump’ın başkanlığının bir yılı olan Verge yönetici editörü TC Sottek, Twitter’ı fişten çekmeye çağırdı.

“Nesnel bir taraf gibi davranma zorunluluğu yoktur; Gerçekten, Trump’ın davranışını etkilemedeki benzersiz konumu göz önüne alındığında, muhtemelen eyleme aşmak için ahlaki bir yükümlülüğü var. ”

Sottek’in yazdığı dürüst. Fakat yıllardan beri Twitter’a ve başkalarının başkanın görevden alınmasına karşısında çıktım. Sebeplerim büyük ölçüde pratikti. Şüphesiz, başkan yasaklanırsa daha ufak bir siteye geçecekti; Kuşkusuz, bir Twitter botu başka bir yere gönderdiği her şeyi kazıyıp hemen tweet atarak, bir yasağın amacını büyük ölçüde ortadan kaldırırdı. Hareketin kesinlikle Trump için rahatsız edici olacağını düşündüm, jest büyük ölçüde sembolik olurdu. Ve günün sonunda, adam gerektiği gibi seçilmiş başkandı.

Bundan Böyle yok. Amerikalılar Trump’ı görevden uzaklaştırdı, ama bu sonucu kabul etmek yerine onu aksine çevirmeye çalıştı. Trump, ABD Kongre Binası’nın şiddetli işgalini kışkırtarak, herhangi bir meşru iktidar iddiasından vazgeçti. 14 gün içinde, afet hariç, görevden alınacak. Tek soru, bu arada ne dek zarar vereceği – ve uzun deneyimlerimize dayanarak, Twitter ve Facebook hesaplarının ilk silahları arasında olacağını biliyoruz.

“Şunun için iyi argümanlar oldu Facebook eski baş emniyet görevlisi Alex Stamos, özel şirketlerin seçilmiş yetkilileri susturmaması gerektiğini, fakat bütün bu argümanların anayasal yönetimin korunmasına dayandığını söyledi.

Hiçbir meşru hisse senedi kalmadı ve etiketleme bunu yapmayacak. ”

Platformlar bugün başkanın erişimini kısıtlamak için bazı adımlar attı. Trump, kalabalığının Kongre Binası’nı terk etmesini teşvik etmek için isteksiz bir çabayla Twitter ve Facebook’a kaotik, yalan dolu bir adres gönderdi. “Seni seviyoruz,” dedi mafya. Sen fazla özelsin. Twitter ilk olarak videoyu münakaşacı olarak etiketledi ve beğenilmesini veya retweetlenmesini engelledi, ama alıntı tweetleri videonun her yere yayılmasına müsade verdi.

Yeter artık

Facebook videoyu kaldırdı. Şirketin dürüstlük başkanı Guy Rosen, “Dengede aralıksız güç riskini azaltmaktan ziyade katkıda bulunduğuna inandığımız için bunu kaldırdık,” dedi.

Peşinde Twitter da onu kaldırdı. (Ve nihayetinde başkanın hesabını asgari 12 saat askıya aldı.)

Günün ilerleyen saatlerinde Trump, kendi hükümetine yapılan saldırıyı kutladı. “Bu günü daima hatırla!” o tweet attı.

Bu korkunç mesaj tek başına platformdan kaldırılması için mazeret olabilir. Ama sorun herhangi bir gönderinin çok ötesine geçiyor. Şimdiye dek her zaman daha artı ve daha kötü mesajların geleceğini biliyoruz.

Ve çürük derinlere uzanıyor.

Ve Kongre Binası’nın içinde teröristler selfieler için durdular ve kendilerini platformlarda canlı yayınladılar.

Bu, sosyal ağ için planlanmış ve muhtemel kılınan bir darbeydi.

Şiddet sadece ve hatta olarak büyük platformlara atfedilmemelidir. Jane Lytvynenko ve Molly Hensley-Clancy’nin BuzzFeed’de bildirdiği gibi, bugünün şiddeti niş web forumlarında ve muhafazakar daha alçak ağ Parler’da açık olarak planlandı.

Ancak büyük platformlar da bir rol oynadı, şunu yazdılar:

Twitter ve TikTok gibi esas cereyan sosyal medya kanallarında bile zor çağrılarını bulmak kolaydı. Advanced Democracy’ye göre, Twitter’daki QAnon ile ilgili hesapların yarısından fazlası – takriben 20.800 – 6 Ocak’tan bahsediyor, ancak yayınların çoğu açıkça baskı çağrısında bulunmuyor.

Yeterince yeter.

Trump görevden alınmalı. Suçlarından yargılanmalı. Ve Kongre Binası’na etken aranjör ve demokrasimize son vermeye çalışan isyancılar da böylece. (Bunun yerine, çoğu tutuklanmadan uzaklaşmış gibi görünüyor.)

Tweet atma yeteneğini kaybetmek, Trump ve sağlayıcılarının bütün demokrasimizi riske atmayı hak ettiği bir suç oluşturan değildir

Başkanın sosyal ağ hesaplarına erişip erişemeyeceği burada en fazla ikincil bir üzüntü kaynağıdır.

Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney bugünkü olayları “ABD Başkanı’nın kışkırttığı bir isyan” olarak nitelendirdi. Eski bir Cumhuriyetçi senatör olan William Cohen, Kabine’nin 25. Değişikliği başlatması çağrısında bulundu. Milli Üreticiler Birliği’ndeki anarşist liberal ateşli silahlar da o kadar yaptı.

Koridorun karşı Vekil İlhan Omar (D-MN) suçlama yazıları hazırlayacağını duyurdu. “Bu bir Cumhuriyetimizi koruma meselesi,” dedi, “ve yeminimizi yerine getirmemiz gerekiyor.”

milyonlarca insan Trump’ın yaptığından fazla daha eksik bir bedelle yerinden edildi

​​Gerçekten de devrilmeyi savunuyor Hükümetin suçu, hatta ve özellikle devrilmeyi savunan başkan olduğunda bile. Tweet atma yeteneğini kaybetmek, Trump ve sağlayıcılarının tüm demokrasimizi riske atmayı adalet ettiği bir canice yok. Ancak bugün yaşanan olaylar, bunu yapmanın yalnızca olası yok, bununla beraber zorunlu olduğunu her zamankinden daha açık ayla getirdi.

Hiç kimse, Trump’ın yerinden edilmesinin demokrasimizin erozyonunu sona erdireceği yanılsamasına kapılmamalıdır. Oysa bugün gördük ki, Trump’ın varlığının devam etmesi onu hızlandıracak. Ve platformu sağlam bir şekilde görevden ayrılırsa, 2024’te cumhurbaşkanı adaylığını hemencecik bildiri edebilir ve bunu cumhuriyete yönelik saldırılarını daha da artmak için kullanabilir.

Bugünün dehşet olaylarında bir umut ışığı olacaksa Bugün Silikon Vadisi’ndeki olaylarda, platformlarımızı yöneten insanlara dünya olaylarındaki rolleri hakkında yeni bir ahlaki netlik vermeleri gerekir.

Oysa milyonlarca insan, Trump’ın yaptığından çok daha az bir bedelle yerinden edildi.

Facebook, Twitter ve YouTube’un harekete geçme zamanı geldi.

Trump’ı şimdi yasaklayın.

Bu sütun, Big Tech ve demokrasi hakkında günlük bir haber bülteni olan Platformer ile birlikte yayınlandı.

.

Comments
To Top