Haber

Trump yönetimi, işçileri müteahhit olarak tanımlayabilecek kuralı kesinleştirdi

Trump yönetimi, işçileri müteahhit olarak tanımlayabilecek kuralı kesinleştirdi

ABD Egzersiz Bakanlığı, “esnek ekonomi” şirketlerinin çalışanlarını hukuki adalet talep edebilecek çalışanlar yerine egemen yükleniciler olarak sınıflandırmasını kolaylaştırabilecek bir kararı kesinleştirdi. Trump yönetimi, kuralın son halini bugün yayınladı ve 8 Mart’ta yürürlüğe girecek, ancak bu, Başkan seçilen Joe Biden’in Ocak ayında göreve gelmesinden sonradan değişebilir.

DOL yeni bir çerçeve önerdi. Çalışanları ve yüklenicileri sınıflandırmak için geçen sene. İkisini ayırt etmek için iki “esas faktöre” odaklanır: “iş üzerindeki kontrolün doğası ve derecesi” ve inisiyatif ve yatırıma dayalı “kar ya da zarar fırsatı”. Ayrıca, iş için “gereken beceri miktarını”, alıştırma ilişkisinin “kalıcılık derecesini” ve işin “entegre bir imal biriminin” parçası olup olmadığını içeren ek “kılavuzları” listeler.

The New York Times’ın geçen sene belirttiği gibi, kural, yenilerini oluşturmaktan ziyade mevcut düzenlemeleri yorumluyor ve yalnızca DOL göre uygulanan federal yasaları kapsıyor. Devletler, Lyft ve Uber sürücülerinin çalışan olmadığını belirten California’daki Prop 22 gibi kendi tanımlarını oluşturmaya devam edebilir. Oysa gerçi şirketlerin çalışanlarını nasıl tanımladıklarını geniş ölçüde etkileyebilir. Kâr amacı gütmeyen emekçi hakları grubu Ulusal İstihdam Hukuku Projesi, bunu manalı bir açıklamadan fazla standartların “daraltılması” olarak nitelendirdi.

Comments
To Top