Haber

Trump vergisi, Nvidia ve AMD’nin bulunması imkansız grafik kartları için daha da fazla ödeyeceğiniz anlamına gelir

Trump vergisi, Nvidia ve AMD’nin bulunması imkansız grafik kartları için daha da fazla ödeyeceğiniz anlamına gelir

Tom’s Hardware, Kasım ayında “Hemen Üst Seviye Bir Oyun Bilgisayarı Yapmayın” dedi. ExtremeTech, geçen ay “Bu Üst Düzey Oyun Bilgisayarı Yapmanın Fena Bir Zamanı” diye yineledi. Oysa, yeni bir oyun donanımı inşa etmenin en kötü zamanı daha gelecek gibi görünüyor. Çünkü bir fırtına, sahip olunması gereken Nvidia veya AMD grafik kartları gibi bileşenlerin fiyatını daha da yukarı çekiyor – çünkü Donald Trump derhal bu fırtınanın bir parçası.

Trump yönetimi acilen 25’i dayatıyor. Çin’den ithal edilen grafik kartlarına uygulanan yüzde vergi ve en düşük bir PC bileşeni üreticisi, bu maliyetin bir kısmını tüketicilere yansıtacağını duyurdu.

PC bileşenlerinin süpürüldüğünü iki yıldır biliyoruz Trump’ın Çin’e karşısında ticaret savaşında yükseldi. 2018 yılında bilhassa GamersNexus, Trump yönetiminin vergilendirmeye çalıştığı kategoriler sebebiyle PC parçalarının nasıl yüzde 10 ila 25 arasında bir fiyat artışı görebileceğini derinlemesine açıkladı. Apple, PC parçalarındaki ithalat vergilerinin bir kısmından (oysa hepsinden yok) sakınmak için Trump ile ünlü oldu ve Çin’den ithal edilen parçaları kullanarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Mac Pro’yu üretmesine izin verdi. (Apple, tarifelerle ilgili yorum talebine yanıt vermedi.)

Ama PC oyuncuları ve diğer ekran kartı alıcıları, Trump yönetiminin onaylama verdiği Eylül 2019’da yüksek fiyatlardan kaçmayı başardılar. “grafik işleme modülleri” ve “hızlandırıcı modülleri” için belirli muafiyetler. The New York Times’ın geçen hafta bildirdiği gibi, hükümet tarife muafiyetlerinin çoğunu sene sonuna kadar uzattı.

Şu Anda, 200 milyar dolarlık Çin ürününü vergilendirmek üzere tasarlanmış “liste 3” tarifeleri aşağıda, grafik kartı ve anakart satıcıları, tarifeler için ödeme yerine getirmek üzere ek yüzde 25’i nerede bulacaklarını bulmalı.

I GPU ve anakart üreticilerine ulaştım ve tümü ya yorum yapmayı reddettiler (Nvidia, Asus, MSI) ya da e-postalarıma (Gigabyte, EVGA, Zotac, XFX, PNY) yanıt vermediler. Bu biraz alışılmadık.

“MSI hemen sorularınıza cevap veremiyor. İlginiz ve anlayışınız için teşekkür ederim, ”dedi bir MSI temsilcisi.

Hala AMD’den bir cevap bekliyorum.

Intel, tarifelerin hemen şimdi bir etkisi olmadığını söylüyor. Bir sözcü bana “Tarifelerle ilgili olarak, şimdiye kadar önemli yok ve fiyatlarımızı etkilemedi” dedi. Ama Intel demin fazla sayıda anakart veya GPU üretmiyor ve oradaki ortaklar adına konuşmuyor.

Ama bunun ödediğiniz fiyatı etkileyip etkilemeyeceğini gerçekte düşünmemize gerek değil çünkü Asus, En büyük anakart üreticisi ve tanınmış bir GPU tedarikçisi, Videocardz kadar bildirildiği üzere, fiyatlarının bir kısmını artıracağını söyledi ve çoktan artırdı. İşte yayının aldığı açıklama:

2021’de ASUS bileşenleri için MSRP fiyatlandırmasıyla ilgili güncelleme.

Bu güncelleme grafik kartları ve anakartlar için geçerlidir *

Ödüllü grafik kartları ve anakart serimiz için 2021’in başlarında geçerli olan MSRP fiyat değişiklikleri ile ilgili bir duyurumuz var.

işletme maliyetleri ve lojistik etkinlikler fazla ithalat tarifelerinin devamı. Fiyat artışlarını en aza indirmek için arz ve lojistik ortaklarımızla yakın çalıştık. Bu eşi sanki görünmeyen pazar değişikliğinin yaşandığı bu dönemde ilerlerken, aralıksız işiniz ve desteğiniz ASUS’a fazla bedel veriyor.

* 1. çeyreğe geçtikçe ek modeller artış görebilir.

– Juan Jose ASUS’un Teknik Ürün Pazarlama Müdürü Guerrero III

Şimdi belli başlı soru, fiyat artışlarının kalıcı olup olmayacağı.

Bu yılki yeni nesil PC grafik kartlarını gözden geçirdiğimizde, Nvidia ve AMD’ye onları çıkartma fiyatından satın alabileceğinizden kesin olmama etme avantajını vermemiz gerekiyordu.

Bunun tehlikeli bir iddia olduğu ortaya çıktı. Sosyal medyadan bir takım şahısların bunları perakende satışta satın almayı başardığı açık olsa da, eBay’den bir RTX 3090, 3080, 3070, 3060 Ti, RX 6800 XT veya RX 6800’ün hakiki fiyatının MSRP’nin fazla üstünde olduğu da dobra dobra görülüyor.

İlgili

PlayStation 5’in gerçek fiyatı

Nvidia GeForce RTX 3080 incelemesi

Nvidia GeForce RTX 3070 incelemesi

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti incelemesi

AMD Radeon RX 6800 XT incelemesi

AMD Radeon RX 6800 incelemesi

AMD’nin bilhassa RX 6800 serisi kartları, bir tesir yaratacak kadar uzun süredir perakendede hiç görünmedi.

Bitcoin fiyatları şimdi tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve bugün ilk kez 40.000 doları geçti. Ethereum’un fiyatı geçen ay ikiye katlandı ve önceki rekoruna da yaklaşıyor.

Tom’un Donanımı, herhangi bir grafik kartının MSRP’sinde, bir Madencilikle GPU parası geri. Bitcoin fiyatları en son fırladığında, aylarca süren büyük bir GPU sıkıntısına niçin oldu. Mayıs 2018’de Nvidia’nın nihayet MSRP’de yeniden bir grafik kartı bulabileceğinizi tweetlediği bir haberdi.

Ama bu sefer pandemik imal kıtlığı ve bastırılmış istek nedeniyle zaten bir GPU sıkıntısı yaşıyoruz yeni dalga grafik kartlarının ve yeni cins konsolların sunduğu performans için. Amerikalıların yarısından fazlası salgın esnasında video oyunlarına yöneldi ve Cyberpunk 2077 ve Flight Simulator gibi grafiksel olarak yoğun oyunlar, insanlara sadece en yeni GPU’ların iyi çalışabileceği yeni bilgisayarlar oluşturma konusunda ilham verdi.

Üreticilerin avantajlarından yararlanmanın bir yolu, aynı grafik kartlarının daha meraklı soğutma sistemleri ve daha yüksek saatler ile daha pahalı versiyonlarını oluşturmaktır ve oyuncuların gerçekte satın alabildikleri kartların birçok bu şekildedir. Bu modeli perakende satışta bulabilirseniz 400 $ ‘lık RTX 3060 Ti için muhakkak 600 $, 500 $ RTX 3070 için 780 $ ödeyebilirsiniz.

Şimdi, yine de bu kartların taban fiyatı olup olmadığını merak ediyorum. de tehlikede. Kasım ayının sonlarında AMD, Hardware Unboxed’e AMD RX 6800 XT’nin ortaklarından sekiz hafta içinde orijinal 649 $ MSRP’de satışa sunulacağını söyledi. Yaklaşık altı hafta sonradan, bu böylece muhtemel görünmüyor.

Comments
To Top