Haber

Trump Twitter’a geri döndü ve yumuşak bir güç geçişi vaat ediyor

Trump Twitter'a geri döndü ve yumuşak bir güç geçişi vaat ediyor

Twitter, Başkan Donald Trump üzerindeki yasağını kaldırdı ve son tweet’i aylardır gördüklerimizden fazla öbür. Kaybettiğini söylemese de son videosu bir imtiyaz konuşması gibi geliyor. “Kongre sonuçları onayladığına göre, 20 Ocak’ta yeni bir idare göreve başlayacak” diyor. “Derhal odak noktam sorunsuz, düzenli ve aralıksız bir güç geçişi sağlamaya dönüyor.” Trump, bu sabah Beyaz Saray sosyal ağ direktörü Dan Scavino’nun vekil hesabı yoluyla “düzenli bir geçiş” hakkında aynı bir izah etme yaptı.

Başkanın kendi hesabı, destekçilerinden oluşan bir çetenin peşinde Çarşamba günü kilitlendi. ABD Başkenti’ne girdi ve Twitter, birkaç tweet’i silene ve gerisinde 12 saat bekleyene değin bu şekilde kalacağını söyledi. Bir Twitter sözcüsü Perşembe sabahı laf konusu tweetlerin kaldırıldığını doğruladı.

​​pic.twitter.com/csX07ZVWGe

Trump, Twitter’a her zamankinden daha cılız bir pozisyonda geri döndü. Şirket, hatalı bilgilendirme ve şiddeti tahrik ile ilgili Twitter kurallarını ihlal etmeye devam ederse artık kalıcı bir yasaklanmış riski aşağıda olduğunu söyledi. Trump, 20 Ocak’ta Beyaz Saray’dan ayrılır ayrılmaz, bununla beraber görevdeyken hesabına uygulanan özel “millet yararı” korumalarını da kaybedecek ve bu da şirketin, Trump’ın Türkiye’den geçen Trump tweetleri üzerindeki kurallarını uygulamasını kolaylaştırabilir. line.

Twitter, seçim sonucuyla ilgili yalanlar yayan bir dizi tweet ve şirketin söylediği bir videonun “baskı riski” oluşturması sebebiyle Çarşamba günü Trump’ı yasakladı. Bu videoda Trump, seçimin çalındığına dair hatalı iddialarını yineledi, ABD Kongre Binası’na giren çeteyi övdü ve onlara “eve gitme” zamanının geldiğini söyledi.

Facebook ve YouTube aynısını kaldırdı. Trump’tan video. Facebook sonradan, platformu “demokratik olarak seçilmiş bir hükümete karşı şiddetli ayaklanmayı kışkırtmak” için kullanması sebebiyle Trump’ı “süresiz olarak” yasakladı ve risklerinin onun kalmasına izin vermenin “çok büyük” olduğunu söyledi. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, yasağın en azından Açılış Gününe kadar devam edeceğini söyledi.

Trump’ın yeni videosu hala yanlış bilgiler içeriyor, özellikle Ulusal Muhafızları Kongre Binası’na “hemencecik” görevlendirdiği yalan. Ancak Twitter, BuzzFeed News’ten Ryan Mac’e kadar tweet’e etiket koymayacağını söylüyor.

Haberlere tarafından Capitol isyanında beş kişi öldü.

İlgili

Çevrimiçi araştırmacılar, Capitol baskını katılımcılarını belirlemek için çabalıyorlar

Fotoğraflarda: Trump yanlısı çetenin Kongre’yi işgali

Comments
To Top