Haber

Trump destekçileri, şimdiye kadarki en kötü “petro-erkeklik” gösterisinde Kongre Binası’nı aştı

Trump destekçileri, şimdiye kadarki en kötü "petro-erkeklik" gösterisinde Kongre Binası'nı aştı

“Petro-erkeklik” kavramı, Trump destekçileri ve Proud Boys gibi yoğunluk yanlıları, Capitol’e girip tahliyeye niçin olmadan önce Washington DC’deki National Mall’a araçları tesadüfen park ederken Çarşamba günü tam teşhir edildi. Şaşılacak görüntüler, otomobil sahipliği, kişisel özgür ve otoriterliğe yönelik eğilimlerle ilgili olarak benzer anda tamamen Amerikan olmayan ve gerçi bu ülkenin psikolojisiyle ayrıntılarıyla uyumlu olan kolektif bir eylemi tanımlama ediyor.

Petro-erkeklik. yıllardır bir kavram olarak oyalandı (“kömür haddeleme” fenomeni hakkındaki söylemi düşünün), ama siyaset bilimci Cara Daggett göre “Petro-erkeklik: Fosil Yakıtları ve Otoriter Istek” adlı bir 2018 makalesinde kodlandı. Daggett kitabında, “a fosil yakıtlar ile beyaz ataerkil idare arasındaki tarihsel ilişkiyi değerlendirmenin, Antroposen kadar uyandırılan otoriter arzuları ve endişeleri iyi anlamak açısından nasıl asistan olduğunu” açıklıyor.

@ NationalMallNPS @PoPville bu rezalettir pic.twitter.com/MQ8S6FwBQx

— John Anthony (@jburroughsa) 6 Ocak 2021 alıntı>

“Petro-erkeklik, geleneksel olarak hegemonik bir erkekliğin yönlerinden yararlanır, fakat bununla birlikte, bugün Amerikan aşırı sağındaki görünüşü, daha ‘gerici bir duruş olan bir cins hiper-erkeklik olarak daha iyi kavranabilir, Daggett yazıyor. “Hegemonik erkekliğin temsilcilerinin kendilerini tehdit aşağı veya zayıflatılmış hissettikleri, dolayısıyla geleneksel erkekliklerini şişirmeye, abartmaya ya da başka bir şekilde çarpıtmaya gereklilik duyduklarında ortaya çıkıyor.”

Daggett’ın gazetesinin ciplerin çarşamba günü çekilen görüntülerine bakarken sallaması baskı , Broncos, Hummers, büyük irtifa SUV’lar ve Joe Biden’ın Electoral College zaferinin onayını bozmak isteyen Trump destekçileri göre National Mall çimlerinde terk edilen diğer araçlar. Petro-erkeklik, Trump’ın başkanlığı sırasında, destekçilerinin “otoyol mitinglerine” ve tekne geçitlerine katılması gibi, böylece fazla şekilde kendini gösterdi. Oysa, Trump destekçilerinin yoldan bir Biden kampanya otobüsü çalıştırmaya çalıştıkları veya insanların protestocu kalabalığına nasıl vasıta sürmeye devam ettiği gibi, çoğu kez şiddete de dönüştü.

Çarşamba günkü sergisi, araçlarıyla alışveriş merkezini ayaklar altına alanların nihai hedefi demokrasiyi daha aşağı üst etmek olduğundan, petro-erkeklik adamakıllı farklı bir seviyeye taşındı. Davranışları böylece küstahtı ki Donald Trump Jr. bile protesto için konuştu.

Çarşamba günü yaşananların en korkutucu yanı, pat diye fazla milletvekilinin Amerikalıların araçlarını kullanım yeteneklerini daha da güçlendirmeye çalışmasıydı. ama yerinde görüyorlar. Keza Missouri ayrıca de Florida’da, temel Amerikan serbest hitabe ve toplanma haklarından ötürü petro-erkekliğin bir kutlaması olarak görülebilecek şekilde, protestoculara girmeyi yasal hale getirmek için öneriler getirildi.

Comments
To Top