Haber

Trump, Alipay, WeChat Pay ve diğer altı Çin uygulamasıyla yönetici emri engelleme işlemleri imzaladı

Trump, Alipay, WeChat Pay ve diğer altı Çin uygulamasıyla yönetici emri engelleme işlemleri imzaladı

Başkan Trump, Ant Group’dan Alipay ve Tencent’in QQ ve WeChat Pay dahil elde etmek üzere sekiz Çin uygulamasının arkasındaki şirketlerle işlemleri yasaklayan yeni bir yönetimsel dikte imzaladı. 45 gün içinde işlemler yasaklanacak. Reuters haberi ilk bildiren oldu.

Uygulamaların bütün listesi şunları içerir: Alipay, CamScanner, QQ Wallet, SHAREit, Tencent QQ, VMate, WeChat Pay ve WPS Office.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki kişiler göre geliştirilen veya denetleme edilen bir takım yan mobil ve masaüstü uygulamalarının ve öteki yazılımların dağılma hızı ve yaygınlığı … ulusal güvenliği korkutma etmeye devam ediyor, ABD’nin dış politikası ve ekonomisi ”diye yazıyor.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Ticaret Departmanının “yasaklı işlemleri devretmek de dahil edinmek üzere E.O.’nun direktiflerini uygulamaya başlayacağını” doğruladı. Reuters, Ticaret Departmanının bunu 20 Ocak’ta Trump’ın görevden ayrılmasından önce, adsız bir yetkiliye atıfta bulunarak yapacağını bildirdi.

Yeni siparişler, TikTok’un belli başlı şirketi ByteDance ile işlemleri zaten yasaklamaya çalışan Ağustos ayından önceki iki siparişi takip ediyor ve WeChat. Ancak bir yargıç, WeChat yasağını Eylül ve Ekim aylarında her tarafta engelledi; bir yargıç ise Aralık ayında TikTok yasağını durduran bir ihtiyati önlem kararı verdi.

ABD yasaklamayı başarılı olursa Bu uygulamalar, bilhassa çevrimiçi haberleşmek için bu uygulamaları kullanan Çinli Amerikalı aileler için oldukça önemli olabilir.

Güncelleme 5 Ocak, 19:29 ET : sipariş.

Comments
To Top