Haber

Toyota Türkiye CEO’sundan Yeni Vergi Önerisi: Motor Hacmi Kıstası Değişmeli

Toyota Türkiye CEO’sundan Yeni Vergi Önerisi: Motor Hacmi Kıstası Değişmeli

Japon otomotiv devi Toyota, geçtiğimiz hafta gerçekleştirmiş olduğu lansman etkinliği ile B segmentindeki yeni otomobili olan 2020 Toyota Yaris’i Türkiye’deki otomobil tutkunlarının beğenisine sundu. Yeni Yaris’in Türkiye lansmanı sırasında açıklamalarda yer alan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satmak A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, ayrıca vasıta ile ilgili satış hedeflerini keza de ücret düzenlemesiyle ilgili muhabere ifadelerde bulundu.

Yeni Toyota Yaris için sonuna kadar 400 adet satış hedeflerinin bulunduğunu aktaran Bozkurt, “2021 yılında ise benzinli ve hibrit olmak üzere 2 bin 100 adetlik Yaris satışı gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı. 2021’de Toyota araba satışlarında hibrit modellerin daha önemli bir yer tutmasını beklediklerini söyleyen Bozkurt, buna karşın mevcut vergiler sebebiyle satışların yüzde 90’ının benzinli modeller olacağını dile getirdi.

“Bundan Böyle bir aracın lüks olup olmadığını iyi anlamak için 1.6 motor yetmiyor”

toyota yaris

Çevreci otomobillerin yaygınlaşması için ödenti düzenlemesinde değişim yapılması gerektiğini ifade eden Bozkurt, “İnsanlarımızın ayrıca yakıt tasarruflu keza de çevreye zararsız yeni teknoloji ürünü araçları kullanmayı fazlasıyla yargı ettiğini düşünüyorum. Artık, bir aracın lüks olup olmadığını çakmak için 1.6 motor yetmiyor, çünkü günümüzde tüm lüks markaların 1.6 motorları var.” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yeni bir vergi düzenlemesi motor hacmi yerine çevrecilik özellikleri ön plana çıkaran bir yapıda olabilir. Avrupa’da, Amerika’da uygulanan sistemler incelenip, günümüzün teknolojilerini teşvik eden, bu teknolojilerin önünü açacak, bizi motor hacimleriyle kısıtlamayacak yeni bir vergi yapısına ulaşılabilir. Hibritler ile ilgili herhangi bir özendirme laf konusu olursa, o süre bu modellerin seçim edilme oranı da artar.”

2021’de otomobil satışları, 2020’den daha düşük seviyede olacak”

2020 toyota yaris

Otomobillere olan talebin hala fazla yüksek olduğunu açıklayan Toyota Türkiye CEO’su, “Yılın tamamlanmasına bir ay kala eğer tedarik ile ilgili yeni bir sorun yaşanmazsa toplam pazar 2020 sonunda 800-900 bin adetlere bile ulaşabilir. Bu potansiyeli görüyoruz, fakat üretimin sekteye uğramaması ve tedarikin aksamaması gerekir” diyerek 2020 yılı sonuna dair tahminlerini de belirtmiş oldu.

e 2021 yılında üretimle ilgili bir sıkıntı yaşanmasa zeka pazarın 2020 yılından daha düşük seviyede olacağını, bu yılki satmak rakamlarının yüksek olmasında, geçmiş yıllardan gelen ertelenmiş talebin de etkin olduğunu ifade eden Bozkurt, açıklamalarına şu şekilddevam etti:

“Gelecek sene Türkiye’de araba pazarı küçülecek”

yeni yaris

“2018’den beri filo ve perakendede ötelenmiş talep vardı. Ayrıca pandemi döneminde insanların özel vasıta yararlanma ricası ve ikinci el araç fiyatlarının artmasıyla birlikte elindeki ikinci el aracını yenisiyle başkalaştırmak isteyenlerin pozitif olması, istek patlamasına yol açtı. 

Ama gelecek yıl faizler ve kurun geldiği seviyeyle birlikte pazarın en iyi ihtimalle 700 binler seviyesini görebileceğini düşünüyorum. Ama biz, gelecek sene için bugünden sadece filo için 28 bin sipariş aldık. İşte bu nedenle gelecek yıl düşmesini beklediğimiz pazara rağmen daha artı vasıta satarak pazar payımızı artıracağımızı öngörüyorum.”

Comments
To Top