Haber

Toyota, Kazancı Azalsa da Tahminlerden İyi Performans Gösterdi

Toyota, Kazancı Azalsa da Tahminlerden İyi Performans Gösterdi

Koronavirüs salgını dünyayı etkisine aldığından beri adeta hiçbir sektör aynı kalamadı. Derhal her alanda pandemiye tabi sorunlar ortaya çıktı. Bunlardan biri de hiç süphe yok fakat otomotiv sektörü oldu.

Sektörün kayda değer isimleri aralarında yer alan Japon firma Toyota için bu sürecin oldukça engebeli olması bekleniyordu. gerçi firma daha zayıf olan rakiplerine kıyasla fazla daha başarılı bir performans sergilerken öngörümlenen kazancı da aşmayı başardı.

Toyota kâr açıkladı

toyota logo

Japon devi, geçtiğimiz çeyrekte 470,5 milyar yen (38,4 milyar TL) kâr açıklamayı başardı. Firmanın bu dönemde elde ettiği kazanç, geçen yılın benzer dönemine kıyasla %11 daha eksik oldu. Dönem satışları da yaklaşık 1 trilyon yen düştü.

gerçi firmanın tahminlerde öngörülenden daha başarılı olduğu göze çarptı. Firmanın başındaki isim olan Akio Toyoda, işyeri çalışanlarının bu dönemde maske ve yüz kalkanı gerçekleştirmek da dahil her alanda fazla çalıştıklarını ve fabrika verimliliklerini arttırarak bu sonucu elde ettiklerini söyledi.

Her bir çalışanlarının dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek istediğini söyleyen Toyoda, firmanın da daha enerjik ışık halkası geldiğini söyledi. Elde edilen başarının her bir işçinin fazla çalıştığının göstergesi olduğunu belirtti.

Toyota modeli işlemeye devam ediyor

toyota

Gerçekte Toyota çabuk üretimden ziyade siparişlere karşın imal yapan, anlık olarak miktar sağlayarak depolama maliyetlerini azaltan bir yaklaşıma sahip. bu nedenle de tedarik zinciri aksamalarının firmayı fazla daha olumsuz etkilemesi bekleniyordu. Oysa şart böyle olmadı. 

Daha önceki öngörümlemelerde 9,1 milyon araç satmayı bekleyen işyeri, bu beklentisini 9,4 milyona çıkardı. Firmanın yıl sonu kâr hedefi ise 13,5 milyar dolar olarak güncellendi. Pandemi her ne değin tüm sektörü vurmuş ve Japonya’yı da resesyona sokmuş olsa da Toyota yoluna enerjik şekilde devam edecek gibi gözüküyor.

Comments
To Top