Haber

Toyota Başkanı Tesla’ya Çattı: Toyota Restoran, Tesla ise Şef

Toyota Başkanı Tesla'ya Çattı: Toyota Restoran, Tesla ise Şef

Toyota Başkanı Akio Toyoda, geçtiğimiz hafta sonu bir basın toplantısı düzenledi. Görüşme sırasında sektörün bir numaralı elektrik motorlu otomobil üreticisi Tesla’yı amaç bölge Toyoda, Tesla’nın henüz hakiki bir meslek ve gerçek bir dünya yaratamadığını söyledi. Açıklamalarını epeyce garip şekillerde örneklendiren Toyoda, otomobil sektörünü restoranlara benzetti.

Akio Toyoda, Toyota’nın bütün ekipmanlara sahip olan bir restoran olduğunu, Tesla’nın ise bir takım tarifleri olan bir şef olduğunu açıklama etti. Bu bağlamda Tesla’nın sahip olmadığı şeylere sahip olduklarını söyleyen Toyoda, tüketicilere özgün ve hiçbir eksiği olmayan bir menü sunduklarını açıkladı. Toyoda’ya göre Tesla, tam da bu noktada Toyota’ya kaybediyor.

Toyota Corolla HB

Yaptığı talimatlar esnasında rakamlara da değinen Toyoda, Tesla’nın bu yıl 500 bin otomobil üretme hedefinin olduğunu ancak Toyota’nın 2019 yılında 10 milyondan fazla araç sattığını söyledi. Ama buna karşın Tesla’nın parasal değeri, Toyota’nın az kalsın iki katı seviyesinde. Toyoda, Tesla’yı hoş yerlerden vurmuş olsa da bu yenilgiyi kabul etti. Mevcut hisse fiyatlarında Tesla’ya kaybettiklerini söyleyen Toyota başkanı, meslek ürünlere geldiğinde ise durumun çok daha bambaşka olduğunu belirtti.

Toyoda’nın açıklamaları dikkate değerinde olsa da otomobil sektörünün, Tesla’nın peşinden gitmeye çalıştığı sugötürmez bir reel. Sektör devleri, otomobillerinin doğru yanmalı motorlarını elektrik motorlarıyla değiştirmeye başladılar bile. Kuşkusuz Toyota da bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor oysa şirket, birkaç yıldır sahip olduğu pazarların büyük bir bölümünde hibrit modeller sunuyor. Açık konuşmak icabında bu araçlar, beklenen ilgiyi böylece de görmüyor.

Comments
To Top