Haber

Toyota, 2021’de Yepyeni Bir Elektrikli Otomobil Prototipi Tanıtacak

Toyota, 2021'de Yepyeni Bir Elektrikli Otomobil Prototipi Tanıtacak

Katı durumda bataryaya sahip ilk elektrikli otomobili üretmek için yarış devam ediyor. Japon otomotiv devi Toyota, bu alanda yarışın lideri konumunda bulunuyor. Firma, 2021 yılında bu cins bir bataryaya sahip birincil elektrikli araba prototipini tanıtmaya hazırlanıyor. 

Katı durumdaki bataryalar fazla daha kompakt, daha süratli sorumluluk olabilen, daha güvenli ve daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip bataryalar olarak biliniyor. Bu da sıkıntı süresi ve menzil gibi iki kayda değer sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayacak.

Katı bataryalar elektrikli otomobillerin geleceği

toyota

Şu andaki lityum iyon bataryalarda akışkan veya jel polimerler kullanılarak araçların gereksinim duyduğu zor sağlanıyor. Katı durumlu bataryaların ufak yuvalar halinde ayrılmasına ya da daha geniş alana yayılmasına ise gerek olmuyor. Keza katı durumlu bataryalar daha dayanıklı olmalarıyla biliniyor.

Tahminlere kadar katı bataryalı otomobillerin menzili 1000 kilometreyi bulacak. Araçların sıkıntı süresi ise 10 dakikaya kadar inecek. Bu bataryaların vakit içerisinde daha yavaş verimsizleşeceğini de maddeler halinde sıralamak gerekiyor. Toyota’nın hedefi batarya verimliliğini 30 sene boyunca %90’ın üzerinde yetişmek. 

Toyota katı durumda bataryalar konusunda epeyce gösterişli ve kararlı bir işyeri. Japon devinin bu alanda toplamda 1000’in üstünde farklı patenti elinde bulundurduğu biliniyor. Başka firmalar da bu alanda çalışmalarına devam ediyor.

Katı koşul bataryalar hatasız değil

toyota

Natürel bu teknolojiyi şimdiye dek görememiş olmamızın da çeşitli nedenleri var. İlk olarak bu bataryaların olağanüstü kuru koşullar altında üretilmeleri gerekiyor. Hem imalatta kullanılacak olan saf ilityum da epeyce nadir yer alan bir madde. Geliştirmesi oldukça güç olan bu bataryalar için Japon hükümetinin de fon ayıracağı belirtiliyor.

Toyota pil çalışmaları için Panasonic ile birlikte çalışıyor. 2021 yazında gerçekleştirilecek olan Tokyo Olimpiyatları’nda da bu konuda bir izah etme yapılması bekleniyor. Bakalım Toyota karşımıza nasıl bir araçla çıkacak?

Comments
To Top