Haber

TOGG’un da Faydalanacağı Türkiye’nin İlk Lityum Karbonat Üretim Tesisi Yarın Açılıyor

TOGG'un da Faydalanacağı Türkiye'nin İlk Lityum Karbonat Üretim Tesisi Yarın Açılıyor

Mobil bataryalar üretiminde yaygın bir şekilde kullanılan lityum, Türkiye’de yerli bordan üretilmeye başlanacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamayla birlikte Türkiye’nin birincil lityum üretim tesisinin 26 Aralık 2020’de açılacağını dile getirdi. 

Takvim imal kapasitesi 10 ton olarak açıklanan tesis, Eti Maden Tesisleri’nde yer alıyor. Tesisin başlangıç töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans üzerinden katılımıyla birlikte gerçekleşecek. 

Lityum karbonat bor atıklarından elde edilecek

lityum karbonat üretim tesisi

ETİ Maden Tesisleri Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanı Derya Maraşlıoğlu, tesisteki bor atıklarında lityum bileşiğine rastladıktan sonra bunu Türkiye ekonomisine kazandırmaları gerektiğini düşünerek Ar-Ge çalışmalarına başlamış. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de yardımlarıyla birlikte, lityum karbonat üretilmek üzere bir tesis kurulmaya başlanmış. 

Lityum karbonat tesisinin ilk yılki hedefi 10 ton lityum üretimi olarak belirlendi. Yapılan açıklamaya göre tesisin kapasitesi geliştirilecek ve önümüzdeki yıllarda yıllık 600 ton üretim kapasitesine sahip olacak. Bu üretim tamamen TOGG da dahil olmak üzere çoğu elektrikli araba ve cihazların bataryalarında kullanılacak olan lityum, yerli bir şekilde elde edilecek. 

Comments
To Top