Haber

TOGG CEO’sundan Yerli Otomobilin ‘Yerli’ Tedarikçileri Hakkında Açıklama

TOGG CEO’sundan Yerli Otomobilin 'Yerli' Tedarikçileri Hakkında Açıklama

Türkiye’nin Otomobili Teşebbüs Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobil projesiyle ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Bir süredir tartışılan bir meseleye değinen Karakaş, yerli araba için 101 tedarikçi seçildiğini, bunların yüzde 75’inin yerli olduğunu söyledi. Yüzde 75’lik kesimin çoğunluğunun da Araç Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyesi olduğunu gösteren CEO, geriye doğru kalan yüzde 25’lik tedarikçi miktarının milletlerarası kuruluşlar olduğunu açıklama etti.

Gürcan Karakaş, yerli otomobil için önce yerli tedarikçilere gidildiğini, zorunlu parçanın bulunamadığı takdirde de dünyanın en iyilerinin tercih edildiğini söylüyor. Bu bağlamda yerli otomobil için en kritik parçanın da batarya olduğunu gösteren Karakaş, bu konuda da kendini ispatlamış olan Farasis ile anlaşmaya varıldığını ifade ediyor. 

“2032’ye değin 1 milyon araç yapılmış olacak”

TOGG

Gürcan Karakaş, İstanbul Sanayi Odası’nın kasım ayı meclis toplantısında, imal tesisiyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Gemlik’teki fabrikanın toplamda 1,2 milyon metrekare araziye oturduğunu ifade eden Karakaş, 175 bin metrekarelik imal tesisinde 4.300 kişinin çalışacağını belirtti. Tesisin yıllık vasıta imal kapasitesinin 175 bin olduğunu açıklayan TOGG CEO’su, 2032 yılına değin 1 milyon aracın banttan ineceğini vurguladı.

Comments
To Top