Haber

TOGG CEO’su: Ülkemizin Değil, Avrupa’nın En Temiz Tesisini Kuruyoruz

TOGG CEO'su: Ülkemizin Değil, Avrupa'nın En Temiz Tesisini Kuruyoruz

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, çevrimiçi olarak düzenlenen İstanbul Tech Week 2020 etkinliğindeki “Türkiye’nin Otomotiv Yolculuğu” konulu panelde yerli otomobil geliştirme çalışmaları hakkında manâlı açıklamalarda bulundu. Karakaş, açıklamaları esnasında daha çok mobilite kavramına ve TOGG’un mobilite vizyonuna odaklandı.

Mobilite konusunda bütün dünyada bir mutasyon gerçekleştiğini ifade eden TOGG CEO’su, günümüzde hareketliliğin ve A noktasından B noktasına gitme şeklinin ayrıca içerik hem de yöntem olarak değiştiğini belirtti ve “Bizim vizyonumuzun çerçevesi, her şeyden önce bir otomobil şirketi almak yok, otomobilden fazlası için yola çıktık diyoruz ve o mobilite ekosisteminin çerçevesini tanımlayıp çekirdeğini oluşturmaktır. Bunu tek başımıza da yapamayacağımızı biliyoruz. Dolayısıyla bizim yolculuğumuz bu çerçevede gelişiyor.” şeklinde konuştu.

TOGG CEO’su: 200’e yakın bizimle ilgili başlangıç-up’ı inceledik

TOGG

Mobilite ekosistemi içerisinde başlangıç-up’lara görünüm açısının değişmesi gerektiğini ve 27 Aralık 2019’daki lansmanda üretilecek otomobilleri lanse ederken sembolik olarak 3 ayrı alandan 3 farklı start-up’ı da tanıttıklarını ifade eden Karakaş, “Bizim beraber çalıştığımız start-up’larımız da bizim için bir OEM dek manâlı, onlar değin marifetli, onlar değin akıl üreten, bedel üreten bir yapıdalar. Dolayısıyla olaya bu şekilde başladığımızda onlarla çalışma biçimi de birazcık daha farklı oluyor. Aynı göğüs hizasında bir partner olarak start-uplarla meslek yapmaya başladığınız zaman olayın boyutu biraz daha farklı oluyor.” dedi ve start-up’larla ilgili sözlerine şu şekilde devam etti:

“Biz 200’e yakın bizimle ilgili başlangıç-up’ı inceledik. 150’den fazlasıyla görüştük ve bunların içerisinden birincil etapta 50 kadarını bizimle ilgili olarak iki taraflı bedel yaratabileceğimiz partner olarak belirledik ve onların kayda değer bir kısmıyla da görüşmelerimize başladık. Yani biz daha otomobilimizin mekanik aksamlarını tasarladığımız gibi benzer şekilde mobilite ekosistemi etrafında oluşacak olan yeni iş modelleri için ihtiyaç duyduğumuz partnerlerimizi de tasarlamaya devam ediyoruz.”

“Batarya ortağımız, geri mutasyon konusunda çözüm sunabilen tek oyuncu”

yerli otomobil

Paneldeki konuşmasının ardından kendisine yöneltilen bazı soruları yazılmış olarak yanıtlayan Gürcan Karakaş, sürdürülebilir malzeme kullanımı ile ilgili hedefleri olup olmadığı ile ilgili soruya, “Var, ülkemizin yok, Avrupa’nın en temiz tesisini kuruyoruz. Batarya partnerimiz her tarafta kullanım ve geri dönüşüm konusunda şu başlıca kadar çözüm sunabilen tek oyuncu. Ayrıca zeytin çekirdeğinin kullanımından başlayarak çoğu konuda (başlangıç-up’lar dahil) çalışıyoruz.” yanıtını verdi.

Elektrikli araçlardaki bataryaların ömrünü tamamladıktan sonra ikincil ömür konusunda nasıl bir planları olduğu hakkındaki bir soruyu da yanıtlayan Karakaş, “Bataryalar 8 sene otomobilde kullandıktan sonra ikinci hayatlarında enerji depolama amaçlı olarak kullanılacak. Keza pil ortağımız pil geri mutasyon konusunda dünyada lider konumda ve bizim de bu teknoloji ve iş modeline erişimimiz olacak.” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top