Haber

Toby Maguire’lı İlk Spider-Man Serisinin 4. Filmi Neden Çekilmedi?

Toby Maguire’lı İlk Spider-Man Serisinin 4. Filmi Neden Çekilmedi?

2002’de başlayan Spider-Man serisi, hâlâ Örümcek Adam denildiğinde birincil akla gelen seriler arasında. Bugün aynı kahraman Avengers ekibi ile yükseklik gösterip popüler olsa da Toby Maguire’ın başrolde olduğu orijinal çabuk, asla unutumayacak. Nitekim Sam Raimi’nin yönettiği bu çabuk, çıktığı dönemde süper kahraman filmlerine neredeyse bitmiş yaşam vermişti.

Günümüzde Marvel Sinematik Evreni’nin bu değin popüler olmasına ve süper kahraman filmlerinin sevilmesine de yine Spider-Man serisi ön ayak olmuştu. Peki seri bu kadar galibiyet yakalarken işler niçin değişti? Çıkması beklenen Spider-Man 4 neden iptal edildi? Bu soruların yanıtlarına ve yeni Spider-Man’in beyazperdedeki geleceğine yakından bakıyoruz.

2002’de başlayan Spider-Man serisinin yükselişi ve çöküşü:

ilk spider-man serisi

Evet hepimizin bildiği üzere Spider-Man, beyazperdede izlediğimiz birincil başarılı Marvel adaptayonu yok. Spider-Man serisinden önce 1998 yılında meydana çıkan Blade, peşinde 2000 yılında meydana çıkan X-Men; birincil başarılı Marvel uyarlamaları olarak değerlendirilebilir. Evil Dead gibi ünlü bir filmi idare eden Sam Raimi, yönetmenlik koltuğu için birincil başlarda biraz acayip bir seçim olarak görünmüştü.

Lakin Sam Raimi’nin alışılmışın dışındaki tarzı, Spider-Man’e daha önce sinemada sahip olmadığı çizgi romanlarındaki ve filmlerindeki havayı başarılı bir şekilde kazandırdı. İlk filmden iki yıl sonra, şu an süper kahraman filmleri kategorisinde kült hâline gelen Spider-Man 2, ilk filmin de başarısını gölgede bırakmıştı.

Serinin üçüncü 2007’de çıktı ve sinema tarihinin en pahalı filmiydi:

spiderman 3

Popüler olması nedeni ile film yapımcılara kâr ettirmişti, oysa ortada daha büyük krizler de var. Spider-Man 3, sahiden internette yerden yere vurulduğu kadar fena olmasa da ikinci filmin arşa çıkardığı beklentilerin fazla aşağıda kaldı. Kötü ve hatalı işlenen hikâye, stüdyonun baskıları ile yönetmen Sam Raimi’nin işine karışılması; el birliğiyle bu hoş seriyi bir bakıma öldürmüş oldu. Mesela Raimi üçüncü filmde sahiden yalnızca tek bir kötü karaktere yer belirlemek istemiş, ağır topları dördüncü filme saklamaya çalışmıştı. Ancak Sony bunu istemeyip aynı anda üç fena karakteri filme yedirdi.

Spider-Man 4 için doğrusu her şey hazırdı, ancak film son dakikada iptal edildi:

iptal edilen spider-man 4

Sam Raimi, sinema dünyasında bilhassa hırsı ve iş ahlakı ile bilinen bir yönetmen. Spider-Man 3 ile yaşanan fiyasko sonrası az daha 8 yılını verdiği Spider-Man projesine daha da sıkı sarılan Raimi, son film olacak Spider-Man 4 ile her şeyi yoluna belirlemek ve hayranların takdirini her tarafta istiyordu.

Hatta Sam Raimi’ye tarafından Spider-Man 4, serinin en iyi filmi olacaktı. Peki oldu mu? Alt ama de olamadı. Ama bunun suçlusu Sam Raimi ve oyuncu ekibi değil, serinin bu hâle gelmesine en baştan niçin olan stüdyo Sony oldu. Film için yapılan senaryo dahil bütün araştırmalar çöpe atıldı.

Spider-Man 4 filminde kimler yer alacaktı?

spider-man 4 oyuncuları

Spider-Man 4 hakkında ortaya çıkan detaylara baktığımızda ise sahiden de film nefes kesici olacakmış gibi duruyor. Ana kötü rolünde sonradan Spider-Man: Homecoming filminde yer alan Vulture’ın olacağı filmde, Vulture rolünü John Malkovich üstelenecekti. Öteki tezgâhtar karakterlere baktığımız ise Sam Raimi’nin yakın arkadaşı Bruce Campbell Mysterio rolünde ve Anne Hathaway de anti-kahraman Black Cat rolünde filme eklenecekti.

Bu roller açık havada alışılmış Tobey Maguire ve Kirsten Dunst ikilisi Peter Parker ve Mary Jane olarak filmde yer alacaktı. Ama birçok şeyin hazır olmasına karşın, Sam Raimi yavaş hareket edip her şeyden emin elde etmek ve serinin hayranlarına akıcı bir veda filmi vermek istiyordu. Ne yazik fakat Raimi’nin bu planı, Sony yöneticilerinin gelecek planlarıyla uyuşmadı.

Sam Raimi Spider-Man 4’ü aceleye getirmek istemedi, Sony ise beklemek…

spiderman 4 neden çıkmadı

İkinci filmden üç sene daha sonra 2010 yılında Sam Raimi’nin Spider-Man 4 projesinden ayrıldığı ve Sony’nin tıpatıp 2005 yılındaki Batman begins gibi Spider-Man serisini baştan başlatacağı duyuruldu. Sam Raimi ise sonradan Vulture dergisine Spider-Man 4 hakkında konuştu. Fiilen bu ayrılığın dramatik bir yönü bulunmadığını bildiren Raimi sözlerine şu şekilde devam etmişti:

“Sony’nin film için verdiği teslim tarihine değin filmin hikâyesini istediğim hâle getiremedim. Yeniden kendi hatalarımdan nedeniyle senaryoyu istediğim şekilde toparlayamadım. Spider-Man 4’ün bir film olmasını istiyordum. Bu yüzden Sony’e bu filmi yapmamız gerektiğini ve planladıkları gibi seriyi her tarafta başlatabileceklerini söyledim. Sony Başkan Yardımcısı Amy Pascal ise stüdyonun parasını boşuna harcamadığım ve iyi niyetim için bana teşekkür etti. Bu Nedenle yollarımız iyi bir şekilde ayrılmış oldu.”

Sam Raimi ayrılığından sonra işler, Sony ve Spider-Man için iyi gitmedi:

sam raimi spider-man

Planladıkları gibi seriyi yeniden başlatmaya karar veren Sony, süreklilik için Zodiac filmiyle belli James Vanderbilt ile anlaştı ve yönetmen koltuğuna Marc Webb’i getirdi. Andrew Garfield’ın Spider-Man olduğu yeni The Amazing Spider-Man serisi 2012 yılında başlamış oldu ve ömrü çok uzun sürmedi. 2014 yılında ikinci filmle sonlanan hızlı, keza eleştirmen keza de hayranlar göre hemen hemen yerden yere vuruldu.

The Amazing Spider-Man serisinin bu denli fena gitmesi sebebiyle Sony Marvel ile hemfikir olmak durumunda kaldı ve Tom Holland’ın Spider-Man rolünü üstlenmesiyle mahallemizin örümceği, Marvel Sinematik Evreni’ne dâhil olmuş oldu. Çoğu hayrana göre de Spider-Man’in beyazperde imajı, Tom Holland ile beraber olabilecek en iyi şekilde kurtarıldı.

“Çoklu Âlem çılgınlığı” üç Spider-Man’i bir arada görmemize neden olabilir:

spider-man multiverse

Bildiğiniz üzere çoklu kâinat bilhassa Spider-Man çizgi romanlarında epeyce artı kullanılıyor. Marvel’ın son zamanlarda Multiverse üstüne çok oynaması ve yeni çıkacak Wanda Vision dizisinin iyice çoklu evrenler üzerine olacak olması, yeni ihtimallerin kapısını aralıyor. Hem yeni Doctor Strange filminin yönetmeni de Sam Raimi’den başka biri değil.

Bu dedikolar ise yeni değil, neredeyse bir yıldır ortada dolaşıyor. Fakat Marvel’ın işleri hızlandırmasıyla son dönemde Spider-Man’in geleceği ile ilgili böylece çok ayrıntısıyla uğraşma ortaya çıktı. Wanda Vision dizisiyle resmen paralel evrenler konusuna geçiş yapan Marvel, bu diziyi de Spider-Man’e ve sonraki Marvel filmlerine zemin düzenlemek için kullanacak. Wanda doğru birbirine geçen paralel evrenler sonucunda Spider-Man, diğer evrenlerdeki düşmanlarıyla karşılaşmaya başlayacak.

Yeni Spider-Man filminde göreceğimiz karakterler, iptal edilen ilk ve ikinci seriden:

spider-man 3 karakterleri

bu nedenle üç Spider-Man’i bir arada görmekle kalmayacak, bununla beraber birincil seriden Doctor Octopus’u, ikinci seriden ise Electro’yu yeni Spider-Man filminde göreceğiz. bununla birlikte ilk seride Mary Jane rolünü üstlenen Kirsten Dunst da MJ olarak geri dönecek. Yakın zamanda meydana çıkan bir öteki haber de Daredevil’ın yeni Spider-Man filminde rol alacağı. Netflix’teki Daredevil dizisinde karaktere yaşam veren Charlie Cox, Matt Murdock olarak karşımıza çıkmaya devam edecek. Filmde ise Daredevil çok büyük ihtimalle çizgi romanlarda olduğu gibi son filmde kimliği açığa meydana çıkan Peter Parker’ın avukatlığını üstlenecek.

Üç Spider-Man’den ise ilk onaylama gelen isim The Amazing Spider-Man Andrew Garfield oldu. Yeniden ikinci seride Gwen Stacy rolünde oynayan Emma Stone da projeye onay vermiş durumda. Toby Maguire konusu ise hâlâ birazcık çalkantılı. Toby’nin filmde yer edinmek istediği, lakin küçük bir role pek razı olmadığı biliniyor. Fakat Toby Maguire’ın birkaç gün önce Hollywood kostüm deneme stüdyolarında görüntlenmesiyle, Spider-Man 3’te üç ayrı Spider-Man’in yer alacağı öyle ya da böyle kesinleşmiş oluyor.

Bonus: Spider-Man’in çizg roman kankası Deadpool da Marvel Sinematik Evreni’ne geliyor

spiderman deadpool

Deadpool 3 filminin de çekimlerine yavaştan başlandı. Marvel ise Deadpool’un kendi evrenlerinde olduğunu daha da fazla irdelemek istiyor. Bu yüzden ufak ufak rollerle Deadpool’u önümüzdeki dönem çıkacak yeni Marvel filmlerinde göreceğiniz. Marvel Studios’un başındaki Kevin Feige’ye göre yeni Spider-Man filminin çekimlerinde her şey yolunda giderse, Deadpool için de minik bir rol ayrılacak. sonradan Deadpool’u keza yeni Doctor Strange filminde de göreceğiz.

Spider-Man 4 niçin çıkmadı? sorusunu yanıtladığımız ve yeni çıkacak Spider-Man 3 hakkındaki yeni detaylara yer verdiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Çoklu evrenler yolculuğuna sağlam bir şekilde çıkan Marvel, daha çoğu eski süper kahramanı yeniden ekranlarımıza getirecek gibi duruyor.

Comments
To Top