Haber

Titanik Hakkında Çoğumuzun Bilmediği Ürpertici Gerçekler

Titanik Hakkında Çoğumuzun Bilmediği Ürpertici Gerçekler

Yaşanan trajedinin üzerinden 100 yılı geçmesine rağmen hala çoğu karanlıkta kalan ayrıntı ve iç ürperten gerçekler mevcut. İşte bunlardan bazıları.

1-Gemi Batarken Müzisyenler Enstrümanlarını Çalmaya Başladı

Titanik buz dağına çarpınca, kaptan yolcuların can kurtaran botlarına saldırı etmesini alıkoymak için gemideki müzisyenlere güvertede konser vermelerini emretti. Geminin batacağı iyice anlaşılınca, grup konserlerinin bittiğini söyleyecek ve kalabalığa veda edeceklerdi. Oysa fikirlerini değiştirdiler. Gemiyle birlikte sular aşağı kalana dek enstrümanlarını çalmaya devam ettiler. Bu olay, doğrusu Titanik filmini izleyenlerin bilinen olduğu bir detaylar.

2-Titanik’in Batması Uzun Vakit Aldı

Titanik buz dağına çarptıktan sonradan anında batmadı. Gemi heybetli bir boyutta olduğu için, başta çarpma sonucu yarılan kısımdan su dolmaya başladı. yavaşça bütün gemi sulara gömüldü. 2 saat 40 dakika boyunca batmaya devam etti.

3-Yeteri Değin Cankurtaran Botu Yoktu

Gemi, 64 adet cankurtaran botu alabilecek değin büyüktü. Eğer bu değin bot olsaydı, zaten yolcuların tamamı kurtulacaktı. Fakat geminin batmayacak bir gemi olduğu düşünüldüğü için, gemi tasarımcısı sadece 20 filikalık yer ayırmıştı. Keza her bir sandal 50-60 kişi kapasitesindeydi. Oysa geminin boşaltılması esnasında her filikaya 20 birey yerleştirildi. böylece çoğu birey ya donarak ya da boğularak, korkunç bir biçimde hayatını kaybetti.

4-Titanik’in Fırıncısı Bile Çeper Zorlama Kurtuldu

Titanik batarken yolcular aç kalmasın diye adamlarını toplayan geminin fırıncıbaşısı, kumanyaları hazırlattı. 10 nolu filikanın kaptanı olması gerekiyordu. Ama fırında işi bittiğinde filikaların tümü bitkin, yerlerinde yeller esiyordu. Bunun üstünde gemi batana kadar burada kalan fırıncı, 2 saat 40 dk her tarafında yarım şişe viskiyi midesine indirdi. Batış gerçekleştiğinde ise buz gibi suyu, kanındaki alkol sayesinde hissetmedi. Gün doğunca gözüne kestirdiği bir filikaya binmeye çalıştı ancak filikanın kenarında bile yer yoktu. Saatlerce bu filikanın kenarına tutunmuş bir şekilde, belden aşağısı suyun içinde yardım gelmesini bekledi. Sonunda bu kazadan hiçbir yerine bir şey olmadan paçayı kurtardı. 

5-Batmayacağı Düşünülen Gemi Doğrusu Batması İçin Planlanmış Gibiydi

Titanik için “batmaz gemi” denmesi, aslında geminin daha alçak kısımlarının tasarımından kaynaklanıyordu. Daha Alçak kısım göz göz ve birbirinden yalıtılmış odalar biçiminde tasarlanmıştı. Ancak bir kusur vardı; su bu odalardan birbirine sızmıştı. Hem ilk kez bir odanın tamamen suyla dolması, geminin bir yanını aşırı ağır yapıyor ve aşağı çekilmesini sağlıyordu.

6-Gemide Daha Önce Gemi Kazasından Kurtulan Bir Yolcu Vardı

“Şimşek aynı yere iki defa düşmez” derler, ama siz bunu öyle ciddiye almayın. Raymond, 24 Kasım 1871’de birbiriyle Montevidio Limanı’na değin yarışacak iki gemiden birine binmişti. Raymond’un bindiği gemi, bu hararete dayanamadı ve kazan dairesi patladı. 164 yolcudan 65’i kazadan kurtuldu, diğerleri yanarak öldü. Bu olaydan sonradan Raymond gemiye binmeye tövbe etmişti ama Titanik’i görür görmez dayanamadı. Derhal bir bilet aldı. Kaza gerçekleştiğinde ise bu sefer şansı yaver gitmedi.

7-Titanik Devasa Bir Büyüklükteydi

İsminin hakkını veren bu gemi, fazla büyüktü. Yaklaşık iki futbol sayası uzunluğuda, neredeyse yüzen bir adaydı. İnsanlık tarihi, o güne dek böyle bir gemi görmemişti. Aleyhinde büyülenilmesi gayet anlaşılması mümkün.

8-Titanik 20 Yıl İçinde Ayrıntılarıyla Değil Olacak

Titanik 100 yıldan fazladır sular altında ve paslanıyor. Halomonas Titanicae isminde yeni bulunan bir bakteri ise bu pasları yiyerek hayatta kalıyor. Bu gidişat devam ederse, 20 yıl içinde ufacık bakteriler heybetli gemi enkazını yiyip bitirecekler!

Comments
To Top