Haber

Time Dergisi, Hitler’in Ölümü İçin Tasarladığı Kapağını 2020 İçin Kullandı

Time Dergisi, Hitler'in Ölümü İçin Tasarladığı Kapağını 2020 İçin Kullandı

Yaklaşık 100 takvim geçmişi ile son derece köklü bir ekonomi ve politika dergisi olan Time, 2020 yılını geride bırakmaya hazırlanırken “2020”yi kolay oysa etkin bir şekilde özetleyen bir kapak görseli paylaştı.

Stephanie Zacharek göre tasarlanan ve “Tüm zamanların en fena yılı” başlıklı kapakta yalnızca basit bir 2020 yazısı ve üzerinde kırmızı renkte bir X bulunuyor. Fakat bu kapak tasarımını “manalı” kılan noktası, Time’ın bu “kırmızı X” sembolünü kullandığı diğer kapakları.

time kapak

İlk sayısı 1923 yılında okurlarıyla buluşan Time, ilk kez 30 Nisan 1945 tarihli sayısında “kırmızı X” yer alan bir tasarımı kapağında kullanmıştı. “2. Dünya Savaşı’nı başlatan adam” olarak kabul edilen Adolf Hitler’in ölümünün gerisinde kullanılan bu kapak tasarımı, daha ardından ise 2003 yılında Irak Savaşı’nın başlamasıyla Saddam Hüseyin, öldürülmesinin arkasından El-Kural lideri Ebu Musab ez-Zerkavi ve Usame bin Ladin için kullanılmıştı. 

Time, laf konusu kapak tasarımı ile ilgili yaptığı açıklamada hem ABD ayrıca de dünya tarihinde daha fena yılların da olduğunu açıklama ederken, buna karşın yaşamına devam etmekte olan insanların çoğunluğunun daha önce böyle bir yılı geride bırakmadıklarını belirtti.

Comments
To Top