Haber

TIME Dergisi, Bu Yıl İlk Kez ’Yılın Çocuğu’nu Seçti (10 Yaşında İcadı Var)

TIME Dergisi, Bu Yıl İlk Kez ’Yılın Çocuğu’nu Seçti (10 Yaşında İcadı Var)

Dünyanın en popüler haftalık politika dergilerinden bir parça başına olan TIME, bu yıl ilk olarak “Yılın Çocuğu”nu seçti. ABD’deki 5000 çocuğun arasından seçilen Gitanjeli Roa, TIME dergisine kadar yılın çocuğu oldu. Peki Roa’yı bu değin özel yapan neydi?

TIME’ın yaptığı açıklamalara tarafından yaşları 8 ila 16 arasında olan 5000’den fazla çocuğun, dünyaya sağlayacakları katkılar incelendi. Yapılan araştırmalar sonucunda da 15 yaşındaki Gitanjeli Roa, yılın çocuğu olmaya hak kazandı. Roa’yı bu dek özel yapan şeyse, yaptığı bilimsel çalışmalarla icatlarıydı. TIME dergisinin yazarlarından bir parça başına olan dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie‘nin sorularını yanıtlayan Roa, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İşte Yılın Çocuğu Gitanjeli Roa

Gitanjeli Roa

2014 yılında, 10 yaşındayken ilk icadını yapan Roa, içme suyundaki kurşun oranını ölçen bir aygıt ilerletti. Mayıs 2019’da yeni bir buluş daha yapan Roa, bu kez de opioid bağımlılığının tespit edilebilmesini sağlayan başka bir cihaz ilerletti. Bunlarla yetinmeyen genç mucit, siber despotluk ve sosyal medya bağımlılığı gibi yeni cins sorunlar için de kayda değer çalışmalarda bulundu. İşte bütün bu çalışmalar, 15 yaşındaki gencin “Yılın Çocuğu” olmasını sağlayan en manâlı etmenlerdi.

Angelina Jolie’ye yaptığı açıklamalarda her şeyden önce insanları güldürmek için çalıştığını söyleyen Roa, bu amacı doğrultusunda incelemeler yaptığını ve insanlığa katkı sunmaya çalıştığını ifade etti. Küçük düşüncelere sahipken yaptığı araştırmalarla daha büyük düşünmeye başladığını belirten Roa, bu incelemeler sonucunda da bir takım sorunlara çözüm olacak icatlar yaptığını söylüyor.

Yılın Çocuğu

Angelina Jolie’nin geleneksel bilim insanı stilinden fazla ayrı olduğunu söylemesi üzerine dikkat çeken bir çıkış yapan Roa, televizyonda gördüğü bilim insanlarının daha çok yaşlı ve beyaz erkekler olduğunu, onlara bu görevin verildiğini söylüyor. Kendisinin bu durumu başkalaşmak için çabalayacağını ifade eden Roa, sadece bilimle uğraşmayacağını, başkalarına da ilham olacağını belirtiyor.

Röportajda, Roa ile ilgili neler düşündüğünü anlatan Jolie, 15 yaşındaki mucitin parlak zihinli ve eli açık ruhlu olduğunu ifade ediyor. Roa’nın öteki gençlere de ilham olacağına inandığını söyleyen Angelina Jolie, Roa’nın kendisini çok artı ümitlendirdiği belirtiyor…

Comments
To Top