Haber

Tim Cook’un 2018’de Söylediği Sözler Apple’ın Başına Dert Oldu

Tim Cook'un 2018'de Söylediği Sözler Apple'ın Başına Dert Oldu

ABD merkezli teknoloji devi Apple, 2018 yılının ağustos ayında değeri 1 trilyon dolar seviyesine ulaşan ilk ABD’li şirket olmuştu. Ama şirketin değeri 2 Ocak 2019’a kadar yükselişteyken bu tarihte Apple, 2019 birincil çeyreğinin öngörülen kazanç miktarını birden 90 milyar dolar civarına düşürmüştü.

Apple’ın değer bu denli bir düşüş yaşamasının başlıca nedenlerinden birisi döviz kuruydu. ABD doları, Çin yuanından daha değerli olunca Çin’deki iPhone satışları Apple’ın kasasına daha eksik para getiriyordu. Bu da şirketin o çeyrekte istediği geliri elde etmesinin önüne geçmişti.

Tim Cook, hissedarları yanlış yönlendirmişti:

tim cook apple

Wall Street borsası bu tür sürprizleri sevmiyordu. Apple, Haziran 2007’den bu yanlamasına ilk olarak o dönem için öngördüğü gelir oranını düşürmüştü. Apple CEO’su Tim Cook, 1 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen bir toplantıda Apple’ın bazı pazarlarda satış baskısı yaşadığını söylemiş, “Çin’i bu kategoriye koymam.” ifadesine yer vermişti.

Tim Cook’un bu sözleri kullanmasının ardındaki birkaç gün sonraysa yeniden Cook, Apple tedarikçilerine üretimi kesmelerini söylemişti. Tim Cook’un böyle bir talepte bulunmasının nedeniyse Çin’de düşen talepti. Yani Tim Cook birkaç gün önce Çin’de bezginlik olmadığını açıklama ederken birkaç gün daha sonra Çin’de can sıkıntısı yaşadıklarını itiraf etmişti.

Şirket, bu olayın arkasından 2 Ocak 2019 tarihinde çeyreklik kazanç tahminini 9 milyar dolar aşağı çekmişti. Bir sonraki gün de Apple’ın hisseleri %10’luk heybetli bir düşüş yaşamıştı. Tim Cook’un sözlerine güvenen yatırımcılar, bu olay sonucunda toplamda milyarlarca dolar kaybetmişlerdi.

Cook’un sözleri başına dert olacak:

tim cook apple

Oysa Apple’ın başı Tim Cook’un geçmişte söyledikleriyle derde girdi. Şirketin Epic Games’le olan davasına da bakan ABD Bölge Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers, Birleşmiş Krallık emeklilik fonu kadar desteklenen hissedarların Cook’un açıklamasına dava açabileceklerini açıkladı.

Yargıç Rogers, yayınladığı 23 sayfalık kararda Tim Cook’un bir takım marketlerde satış baskısı yaşadığını lakin Çin’i işin içine katmadığını söylemesinin ‘hatalı ve yanıltıcı‘ olduğunu hükmetti. Yargıç, Cook’un Çin’de sorun yaşandığına dair işaretler görmemesinin imkânsız olduğunu belirtti.

Comments
To Top