Haber

TikTok’a Epilepsi Hastalarının İşini Kolaylaştıracak Bir Özellik Geldi

TikTok'a Epilepsi Hastalarının İşini Kolaylaştıracak Bir Özellik Geldi

Son yılların en popüler sosyal medya platformlarından bir parça başına haline gelen TikTok, yeni özelliğin kullanıma sunulduğunu duyurdu. Sara hastaları için geliştirilen bu nitelik, nöbet tetikleyecek özellikte olan videoların otomatik olarak geçilebilmesini sağlıyor. Bu sayede sara hastası olan bir kullanıcı, herhangi bir sağlık durumu problemi yaşamadan TikTok kullanmaya devam edebilecek.

Diyelim oysa bir TikTok videosunda yanıp sönen ışıklar veya açıklanmış görsel desenler var. Kullanıcılar, bugüne değin bu ögeleri, oysa videoyu izlerken görebiliyorlardı. Ancak yeni nitelik doğruca TikTok, videoların risk içerip içermediğini kendisi belirleyecek. Bu sayede de kullanıcının nöbet geçirmesi önlenmiş olacak. Çünkü sara hastası bir kullanıcı, o videoyu hiç izlemeden geçebilecek.

TikTok’un yeni özelliği işte böyle görünüyor

TikTok yeni özellik

TikTok’un yeni özelliği, isteğe bağlı olarak çalışıyor. Yani bir kullanıcı, videonun nöbet tetikleyecek ögelere sahip olduğunu öğrendikten sonradan, videoyu izleyebilir veya keza bu keza de bunun gibi videoların gizlenmesini sağlayabilir. TikTok geliştiricileri, özelliğin kullanıcıların tercihine kadar kullanılabileceğini açıklama ediyor. Şu an için bir takım lokasyonlarda kullanıma sunulan özellik, ilerleyen haftalarda dünya genelindeki TikTok kullanıcılarına sunulmuş olacak.

TikTok, yeni özelliğini uzmanların görüşü üzerine hazırladı. Edinilen bilgilere kadar dünya genelinde 65 milyon sara hastası var ve sosyal ağ, bu hastalıktan felakete uğramış olan ahali için sürprizlerle doymuş. İşte TikTok, yeni özelliği doğru bu sürprizlerin ortadan kalkmasını sağlamaya çalışıyor. Sara dernekleri, bu nesil bir özelliğin tüm sosyal medya platformlarında olması gerektiğini, çünkü bazı trollerin bile bile nöbet tetikleyecek videolar paylaştıklarını söylüyorlar. Hem sosyal medya fenomenlerinden de bu konuda destek isteniyor ancak dünya genelindeki fenomenlerin büyük bir bölümü, epilepsinin ne olduğunun bile haberdar yok…

Comments
To Top