Haber

TikTok, Trump’ın destekçileri Kongre Binası’na saldırmaya teşvik ettiği videoları kaldıracak

TikTok, Trump'ın destekçileri Kongre Binası'na saldırmaya teşvik ettiği videoları kaldıracak

TikTok, Başkan Trump’ın, taraftarları şirketin hatalı bilgilendirme politikasını ihlal ettiklerini söyleyerek Çarşamba günü ABD Başkenti’ni işgal etmeye özendirme eden konuşmasının videolarını kaldıracak. TikTok gerçi insanların yanlış iddialara itiraz eden “karşısında söylev” videoları yayınlamasına müsade verecek ve şiddeti kınıyorlarsa veya haber kuruluşları tarafından yayınlanmışsa videoların platformda kalmasına izin verecek. Haberi ilk bildiren TechCrunch oldu.

Şirket yaptığı açıklamada, “Nefret Edilen Şey batmış tutum ve şiddetin TikTok’ta yeri yoktur” dedi. “Şiddeti kışkırtmayı, yüceltmeyi veya özendirme etmeyi amaçlayan içerik veya hesaplar Topluluk Kurallarımızı ihlal eder ve kaldırılır.”

TikTok, Kasım ayında seçimle ilgili danışıklı dövüş teorilerini temsilci öteki hashtag’lerde olduğu gibi #stormthecapitol ve #patriotparty gibi isyanlarla ilgili bir takım hashtag’leri de engelliyor. Engellenen bu hashtag’lerden birini aramaya çalışırsanız, hashtag’in “yönergelerimizi ihlal eden tutum ya da içerikle ilişkili olabileceğini” belirten bir sayfa görürsünüz.

TikTok, Çarşamba günkü isyanlarla ilgili bir takım içerikleri sınırlama getirmek için diğer sosyal ağ platformlarına katıldı. Facebook, Kongre Binası’nın fırtınasını destekleyen içeriği kaldırmayı taahhüt etti veya Çarşamba akşamı yayınladığı bir blogdaki öteki önlemlerin yanı sıra Çarşamba günkü olayları özendirme etti. Şirket, Perşembe sabahı Trump’ın hesabını “süresiz olarak” yasaklayarak bir adım daha ileri gitti.

Twitter, kurallarını ihlal eden tweetlere karşı tedbir aldığını ve “Civic etiketli Tweetlerle etkileşimi önemli ölçüde kısıtladığını söyledi. Zorlama riski nedeniyle Dürüstlük Politikası. ” Şirket, Çarşamba akşamı Trump’ın hesabına geçici olarak kilitlendi ve kurallarını baştan ihlal ederse kalıcı olarak askıya alınma tehdidinde bulundu. Trump Perşembe akşamı Twitter’a döndü ve Biden yönetimine sorunsuz bir zor geçişi sözü verdi.

Comments
To Top