Haber

Ticaret Bakanlığı, LGBT ve Gökkuşağı Temalı Ürün Satışlarına 18+ İbaresi Zorunluluğu Getirdi

Ticaret Bakanlığı, LGBT ve Gökkuşağı Temalı Ürün Satışlarına 18+ İbaresi Zorunluluğu Getirdi

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama ile e-ticaret siteleri üzerinden satışa sunulan ürünlerin “LGBT ibaresi ile LGBT ve gökkuşağı temalarıyla birlikte +18 yaş uyarısına yer verilmeden satışa sunulmasının bilhassa çocukların gelişimini negatif etkileyeceğine ilişkin” Bakanlığa çok sayıda tüketicinin başvuruda bulunduğu belirtildi.

Yazıda, “Anılan ürünleri +18 yaş uyarısına yer verilmeden tanıtımının yapılarak satışa sunulmasının… yasal düzenlemelere kuralsızlık teşkil ettiği” belirtilerek, ürünlerini bu ibareyi kullanmadan satışa sunup reklam veren şahıs ve kuruluşlar hakkında reklamları durdurma cezası verilmesine karar verildiği belirtildi.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Vekili Oğuz Şahin’in imzasıyla gönderilen yazıda, “Bu bağlamda, ülke çapında tüketiciler göre yaygın olarak kullanılan e-ticaret platformlarının bu konuda hassasiyet göstermesi ve bahsi geçen önlemleri alması hususunda gereğini ve bilgilerinizi rica ederim” denildi.

Alınan kararla ilgili olarak, 2015 yılında yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Hileli Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 24’üncü maddesinin birinci fıkrasının a ve f bentlerine atıfta bulunuldu.

Comments
To Top