Haber

The Queen’s Gambit Dizisi, Satranç Seti Satışlarında Patlamaya Neden Oldu

The Queen’s Gambit Dizisi, Satranç Seti Satışlarında Patlamaya Neden Oldu

Geçtiğimiz haftalarda Netflix’te mini dizi olarak yayınlanan The Queen’s Gambit, yayınlandığı birincil günden beri gündemden hiç düşmedi. Sosyal medyada büyük ses getiren dizi, izleyenlerden bütün not alırken çoğu ülkede de Netflix zirvesine oturdu.

O Kadar oysa Netflix, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir paylaşımda tek sezonluk ufak dizinin yayınlandığı ilk 28 gün içerisinde 62 milyon hane tarafından izlendiğini ve Netflix’in en çok izlenen küçük dizisi olarak rekor kırdığını duyurmuştu.

Dizinin yayınlanmasının peşinde satranç seti satışlarında patlama yaşanıyor:

The Queen’s Gambit

Walter Tevis’in 1983 yılında yayımlanan romanından alıntılanan üretim, 8 yaşında mükemmel bir satranç yeteneği olduğunu ayrım eden Beth Harmon adında, kimsesiz bir kızın hikayesini anlatıyor. Dizi baştan sona tüm dünyada satranca olan alaka büyük bir oranda artarken, satranç seti satışlarında büyük bir çoğaltma yaşandı.

Dizi, satranç seti satışlarının yanına online satranç müsabakalarının oynandığı ve izlendiği internet sitelerine olan talebi de bir hayli artırdı. Google’daki aramalara bakıldığındaysa Türkiye’de satranç aramasının, dizinin platforma yüklendiği 23 Ekim tarihinden itibaren yükseldiği görülebiliyor.

The Queen’s Gambit, 63 ülkede 1 numaraya oturdu:

The Queen’s Gambit

Netflix’in resmi sosyal medya hesapları, geçtiğimiz günlerde The Queen’s Gambit ile ilgili istatistikler paylaşmıştı. Netflix’in diziyle ilgili paylaştığı istatistikler şu şekilde:

Dizi, 92 ülkede Top 10 listesine girdi; 63 ülkede 1 numaraya oturdu. Dizinin alıntılandığı roman, yayımlanmasından 37 sene daha sonra The New York Times en çok satanlar listesinde yer aldı. Google’da yapılan “Nasıl Satranç Oynanır?” aramaları 9 yılın zirvesine ulaştı.

Tüm dünyada büyük ilgi görebilen The Queen’s Gambit, şu anda Netflix Türkiye’nin 2. en popüler yapımı konumunda bulunuyor. İlk sıradaysa geçtiğimiz günlerde yayınlanan Türk drama dizisi Bir Başkadır yer alıyor.

Comments
To Top