Haber

The Matrix Serisi Hayranlarının Seveceği 10 Film Önerisi

The Matrix Serisi Hayranlarının Seveceği 10 Film Önerisi

The Matrix serisi birbirinden başarılı 3 filmi ve bundan başka animasyonu ile kendine büyükçe ve sevilen bir evreni yaratmış durumda. The Matrix serisi, çağımızın en fazla üzerinde konuşulan, teoriler üretilen bilim kurgu/Cyberpunk film serilerinden biri olmayı da başarıyor. Bu başarıyı da büyük ölçüde yaptığı varoluşsal tartışmalar, hakikat üzerine teoriler ve bütün bunları göze hitap eden görsellerle anlatmasına borçlu oluyor.

Doğal olarak tüm bu tartışmalar The Matrix ile birlikte doğmadığı için sinema dünyasında The Matrix serisi benzeri olayları işleyen ve The Matrix’e ilham olan filmler bulunuyordu. Bu içeriğimizde keza The Matrix serisine ilham olan, keza de seriden ilham bölge bir takım filmleri sıralıyor ve yakından inceliyoruz.

The Matrix serisi hayranlarının hoşuna gidebilecek filmler:

Inception (Başlangıç) Ghost in the Shell (Kabuktaki Hayalet) Avatar Dark City (Gizemli Büyük Kasaba) Minority Report (Azınlık Raporu) Total Recall (Gerçeğe Çağrı) Equilibrium (Denge) The Thirteenth Floor (13. Kat) 9 I,Robot (Ben, Robot)

I, Robot (Ben, Robot)

Çıkış yılı: 2004 IMDb puanı: 7,1 Oyuncular: Will Smith, Bridget Moynahan, Bruce Greenwood, James Cromwell

Isaac Asimov’un aynı isimli, şu an yürütülen suni akıl ve robot araştırmalarında kaide olarak belirlenen üç maddeyi içeren dünyaca meşhur bilim kurgu romanından uyarlanan I, Robot; The Matrix evrenine oldukça aynı bir evrende geçiyor. Tıpatıp Matrix gibi Cyberpunk havasına sahip olan filmde, insanlar ve robotlar bir arada yaşıyorlar.

Tabii bu bir arada barıştırma içinde hayat durumu pozitif uzun sürmüyor. Bir hizmetçi robotun suç oluşturan işlemesiyle koca bir kalabalık kaosa sürükleniyor. Bu olaylar size bir yerden bilinen geliyorsa bağlantıyı kurabilirsiniz, çünkü The Matrix evreninde de robotlar ve millet çok eskiden uzlaştırma içerisinde yaşıyordu; ta ancak bir robot sahibini öldürene dek…

9:

Çıkış yılı: 2009 IMDb puanı: 7,1 Oyuncular: Elijah Wood, Jennifer Connelly, Crispin Glover

The Matrix serisi filmlerine oldukça aynı bir atmosferde geçen 9, konusu itibarıyla da Matrix filmlerine bir hâyli yakın olma gösteriyor. Yakın bir gelecekte geçen 9, tıpatıp Matrix gibi insan-cihaz savaşı sonucunda yıkımın eşiğine gelen bir dünyayı konu ediniyor. Bu dünyada millet yaklaşık olarak yeryüzünden silinmek üzeredir. İnsanlığın kaderi ise zeki makinelerin yaratıcısı tarafından canlandırılan 9 adet bez oyuncağa  bağlıdır.

The Thirteenth Floor (13. Kat)

Çıkış yılı: 1999 IMDb puanı: 7,1 Oyuncular: Craig Bierko, Gretchen Mol, Armin Mueller-Stahl

Matrix serisinin belli başlı ilham kaynaklarından olan Simulacron-3 isimli kitaptan uyarlanan The Thirteenth Floor, The Matrix ile aynı yılda çıkış yapmıştır ve tekrar Matrix ile en fazla karşılaştırılan bilim kurgu filmlerinin başında gelir. Hatta 2000 yılında iki filmde En İyi Bilim Kurgu Filmi ödülüne aday olarak gösterilmişti. Sona kalan iki filmden ödülü olan ise The Matrix oldu.

Simulacron-3 kitabına bakacak olursak, 1964 yılında çıkan bu kitapta oldukça Matrix sözde bir konu işleniyor, çünkü Simulacron-3 tıpkı Matrix gibi sanal bir dünyadır ve içerisinde olan her şey kodlardan ibarettir. The Thirteenth Floor filmi de bu dünyanın nasıl yaratıldığını bizlere anlatıyor ve hakikat algımızı film her tarafında sorguluyor.

Equilibrium (Denge)

Çıkış yılı: 2002 IMDb puanı: 7,4 Oyuncular: Christian Bale, Sean Bean, Emily Watson

Equilibrium, birincil bakıldığında atmosferi bakımından güya bir “Matrix devam filmi” gibi duruyor. Filmde kullanılan renkler, kostümler ve hatta konusunun bir kısmı bile Matrix’e bir hâyli benziyor. Bu bakımdan filmin, özellikle Matrix serisi filmlerinden çok etkilendiği belirlenmiş oluyor.

Yakında gelecekte geçen filmde ise tıpkı Matrix evreninde olduğu gibi halklar ve topluluklar, haberleri bile olmadan bir illüzyonun içerisinde yaşıyorlar. Bunu temin etmek için de herkes jurnal kayıtlı dozda duyguları körelten ilaçlar alıyor. Bir gün bir doz ilacı almayan John Preston ise bu tabiri caizse rüyadan uyanarak özgürlüğünün peşine düşüyor.

Total Recall (Gerçeğe Çağrı)

Çıkış yılı: 1990 IMDb puanı: 7,5 Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside

Hemen Şimdi sanal gerçeklik hayatımızda bir yer edinmemişken bile sanal gerçekliği oldukça başarılı ve içten şekilde yansıtan, efsanevi bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in “We Can Remember It for You Wholesale” hikâyesinden uyarlanan Total Recall, yeniden yakın gelecekte geçiyor ve konusu bakımından The Matrix filmleriyle benzerlikler gösteriyor.

Cyberpunk temalı Total Recall filminde, yakında gelecekte yaşayan bireyler bundan böyle fiilen tatil gerçekleştirmek yerine beyinlerine yerleştirilen sanal hatıralar ile tatil yapıyorlar. Filmdeki karakterimiz ise Mars’a bir casusluk görevine gittiği hatırayı seçiyor. Fakat simülasyonun ortasında doğrusu Mars’a giden bir casus olduğunu sanmaya başlayan Quaid, kendini gerçekle sanalı ayırt edemediği bir dünya içerisinde buluyor.

Minority Report (Azınlık Raporu)

Çıkış yılı: 2002 IMDb puanı: 7,6 Oyuncular: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton

Philip K. Dick’in benzer isimli öyküsünden uyarlanan bir öteki bilim kurgu filmi olan Minority Report, atmosferi bakımından The Matrix rüzgarları estiren bir film olarak karşımıza çıkıyor. Tıpatıp Matrix gibi bir distopyada geçen filmde Tom Cruise, geleceği görerek suçluları kabahat işlemeden yakalayan bir polisi canlandırıyor.

Lakin bu teknoloji kısa sürede kendisine karşı dönüyor ve birkaç gün içerisinde hiç tanımadığı bir adamı öldüreceğini görüyor. Bu durumu düzeltmek ve kendini kurtarmak için çabalayan Anderton (Tom Cruise), bir zaman sonra gerçekliğin ucunu kaçırmaya başlıyor.

Dark City (Gizemli Şehir)

Çıkış yılı: 1998 IMDb puanı: 7,6 Oyuncular: Rufus Sewell, Kiefer Sutherland, Jennifer Connelly

Sinematik açıdan Matrix çekimlerinde Wachowski Kardeşleri en çok etkileyen ve Matrix’e ilham veren filmlerin başında Dark City geliyor. Her ne dek Matrix’in gölgesinde kalarak hak ettiği değeri görmese de Dark City, eğer Matrix serisi filmlerin hayranıysanız mutlaka izlemeniz gereken bir film.

Filmde Rufus Sewell’in canlandırdığı karakter John Murdoch, adeta ayrıntılarıyla hafızasını kaybetmiş bir şekilde uyanıyor ve yaşadıklarını birleştirmeye ve hatırlamaya çalışıyor. Karanlık bir distopik dünyada geçen Dark City; kendini ayrım etme, gerçeklik nedir? ve kimlik/anı gibi oldukça derin konuları işliyor.

Avatar

Çıkış yılı: 2009 IMDb puanı: 7,8 Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

Bu sevimli mavi yaratıkların Matrix ile ne alakası var? diyorsanız, filmin sunduğu en manâlı noktalardan birini kaçırmışsınız demektir. Avatar, tıpatıp Matrix gibi hakikat nedir? sorusuna yakından bakan bir yapım. Yakın bir gelecekte karanlık bir distopyada geçen Avatar’da, karakterlerin gerçek sandıkları şeylerin gerçekten bir illüzyon olabileceğini ve realite algısının değişkenliğini izliyoruz.

Ghost in the Shell (Kabuktaki Hayalet)

Çıkış yılı: 1995 IMDb puanı: 8,0 Oyuncular: Atsuko Tanaka, Iemasa Kayumi, Akio Otsuka

The Matrix serisinin ortaya çıkmasına büyük katkılarda bulunan bir öteki film ise Ghost in the Shell oluyor. Aynı isimli mangadan uyarlanan bu anime filmde, makineler ile insanlar iç içe yaşıyorlar, tıpatıp Matrix’te olduğu gibi.

Atmosfer, dünya yaratımı ve çekimler bakımından Wachowski Kardeşlerin kare kare çalıştığı Ghost in the Shell, Matrix serisi filmlerinin nasıl görüneceğini büyük ölçüde belirlemişti. Eğer Matrix serisinin özellikle yarattığı atmosferi ve dünyayı seviyorsanız, Ghost in the Shell izleme listenizin ilk sıralarında olmalı. Keza anime sevmiyorsanız, Ghost in the Shell’in 2017 yılında çekilmiş bir filmi de bulunuyor. Lakin bu film çoğunlukla öyle beğenilmiyor. Filmin IMDb sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Inception (Açılış)

Çıkış yılı: 2010 IMDb puanı: 8,8 Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page

İş gerçekliği denetlemek olunca, neyin gerçek neyin sanal veya rüya olduğunun takibini kaybettiğimiz Inception; ilk akla gelen filmlerden biri oluyor. Realite algılarını tıpkı Matrix filmleri gibi içten sarsan Inception, yakın bir gelecekte geçiyor ve Matrix gibi distopik bir dünyaya sahip. Natürel bu dünya Matrix’te olduğu gibi ekstrem Cyberpunk öğelerine sahip yok.

Lakin atmosferden ziyade belirttiğimiz gibi bu filmi Matrix-vari yapan en kayda değer öğe realite algınızı yerle bir etmesi. Farklı gerçekliklerin olabileceğini Matrix gibi ayrı yollarla anlatan Inception, tekrar Matrix gibi bize muhakkak sonuçlar sunmuyor. Tekrar filmin sonunda çıkarımlar yapmak, bizim hayal gücümüze kalıyor. Bu bakımdan da Inception, Matrix serisine bir hâyli benziyor.

The Matrix serisi bonusu: The Animatrix

Eğer The Matrix serisini aklınızdan çıkaramıyor ve Matrix evrenine dâir hemen hemen her şeyi öğrenmek istiyorsanız, The Animatrix bütün size kadar. Matrix evreninde, birincil filmin öncesindeki insan-alet savaşından üçüncü filmin ortalarına dek olan çoğu olayı anlatan The Animatrix, dördüncü film çıkana kadar üstüne düşünecek daha fazla konu verebilir.

Eğer Matrix evreninin kökenini ve Neo’nun hikâyesi dışarıya Matrix’te ne gibi maceraların yaşandığını bakmak istiyorsanız, The Animatrix veri açlığınızı geçirmenize büyük ölçüde asistan olacaktır.

The Matrix serisi, ilk filmin üzerinden 21 yıl geçmesine karşın hâlâ aklımızı kurcalayan ve üstünde saatlerce konuşabileceğimiz filmlere konut sahipliği yapıyor. The Matrix 4’ün de kesinleşmesiyle beraber, üçüncü filmin sonunda atılan birçok kuram yeni bir boyut kazanmış oluyor ve film hakkındaki tartışmalar bunca yılın peşinde hâlâ devam ediyor. Sizler Matrix serisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Kendi film listenizi ve görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top