Haber

Tesla’nın Elektrikli Otomobillerindeki Kameralara Uzaktan Erişim Geliyor

Tesla'nın Elektrikli Otomobillerindeki Kameralara Uzaktan Erişim Geliyor

Elon Musk’ın CEO’luğunu üstlendiği ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, araç sahiplerine sunacağı yeni özellikleri test etmeye devam ediyor. Aktarılanlara göre şirket, yakın zamanda elektrikli otomobillerdeki kameralara uzakta erişime müsade veren bir özelliği kullanıma sunacak.

Bu bilhassa kullanıcılar, arabalarının otopilot şoför destek sistemine zorlama veren harici kameralar aracılığıyla görebileceklerini uzakta akıllı telefon yardımıyla görüntüleyebilecek. Bir başka deyişle yeni nitelik doğru araçların güvenliği artarken vasıta sahiplerinin belirsiz durumları izlemesi de kolaylaşacak.

Vasıta sahipleri, aracın çevresini canlı olarak görüntüleyebilecek:

Tesla

Kısa bir süre önce Tesla’nın büyük bir yazılım güncellemesi üzerinde çalıştığını ve güncellemeyi önümüzdeki dönemlerde göndermeyi planladığı ortaya çıkmıştı. Güncellemeyle birlikte gelecek yeni özelliklerin neler olduğu demin bütünüyle bilinmiyor fakat laf konusu özelliğin de bu güncellemeye dahil edilebileceği söyleniyor.

Tesla, esasında araçlarına yönelik vandallık ve hırsızlık vakalarındaki yükselme nedeniyle geçtiğimiz dönemlerde Sentry (Gözcü) Mode özelliğini kullanıma sunmuştu. Vasıta park ettiğinde araçtaki harici kameralarla etrafı gözlemleyip kayıt altına alan bu nitelik, klasik dışı durumlar için alarm ve bildirim sistemine de sahip.

Vasıta sahiplerinin Sentry Mode özelliğini kullanabilmek için otomobillerine bir depolama cihazı takmaları ve ayarlardan ilgili özelliği etkinleştirmesi, kaydedilen görüntüleri izlemek içinse depolama cihazını alıp bir bilgisayara bağlaması gerekiyor. Yeni nitelik tamamen artık Sentry Mode etkinleştirilmemiş olsa bile araçların kameralarını canlı olarak görüntülemek muhtemel olacak.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu yeni özelliğin ne vakit kullanıma sunulacağı bilinmiyor. bununla beraber özelliğin hiç kullanıma sunulmama ihtimalinin bulunduğunu da unutmamak gerekiyor. Konuya dair yeni gelişmeler yaşanırsa sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Comments
To Top