Haber

Tesla, neredeyse iflas ediyormuş

Tesla, neredeyse iflas ediyormuş

Tesla, yola ilk çıktığı zamanlarda başarılı olamayacak gibi gözüküyordu ve böylece fazla araştırmacı bunu iddia ediyordu. Oysa hemen, Koronavirüs salgını devam ederken bile şirket arka arkaya çeyrekler baştan başa kar elde etmeyi başarıyor.

Tesla’nın iflasın eşiğine gelmesi konusunda ise CEO Elon Musk, Twitter üstünde bir hayranına yanıt verirken oldukça açık konuştu. Musk’ın söylediğine tarafından 2017 ve 2019 yılları aralarında, daha net bildirmek icabında Model 3’ün üretimi esnasında işyeri iflastan yalnızca bir ay uzaktaydı.

Neyse ama şimdilik durum Tesla’nın lehine değiştirilmiş gibi gözüküyor. Model 3’ün üretiminin hızlanması ardından satışlar oldukça başarılı bir şekilde devam ediyor ve Model Y‘nin de Tesla’nın imal tesislerinin ölçeğini büyütmesine yardımcı olması bekleniyor.

yine de, Tesla’nın karının çok büyük bir kısmının düzenleyici kredilerini öteki araba üreticilere satarak elde ettiğini de unutmamak gerekiyor. Öteki otomobil üreticilerinin kendi EV’lerini üretmeleri ile beraber bu kredilere olan talebin azalacağı belli ve bu da Tesla’nın aslında vasıta satışlarından kar etmeye başlamasının gerektiği anlamına geliyor.

Comments
To Top