Haber

Tesla, Dünyanın En Büyük Süper Şarj İstasyonunu Kaliforniya’da Açtı

Tesla, Dünyanın En Büyük Süper Şarj İstasyonunu Kaliforniya'da Açtı

Elon Musk’ın CEO’luğunu üstlendiği ABD merkezli elektrikli araba üreticisi Tesla, süper çok miktar ağını çabuk bir şekilde genişletiyor. Norveç’te 20 birimlik, Çin’in Şanghay kentinde ise 50 birimlik süper sorumluluk istasyonları yer alan işyeri, şimdiyse California, Firebaugh’da dünyanın en büyük süper sorumluluk istasyonunun açılışını gerçekleştirdi.

Bütün 56 süper sıkıntı ünitesiyle Şanghay’daki tesisten bile büyük olan bu süper sıkıntı istasyonu, Tesla için yeni bir rekor anlamına geliyor. İstasyon, elektrikli araba üreticisi için en büyük iki pazarı temsil eden Körfez Bölgesi ve Los Angeles aralarında yer alıyor.

Tesla’nın filosu her geçen gün büyüyor:

Tesla şarj istasyonu

Diğer otomobil üreticilerine kıyasla daha fazla elektrikli araba modeli piyasaya süren Tesla’nın filosu her geçen gün büyümeye devam ediyor. Şirket, büyüyen bu filoyu desteklemek için servis merkezleri, mobil servis filosu ve yük istasyonları ilk kez edinmek üzere altyapısını da geliştirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde 20.000 şarj ünitesini Süper Yük ağına yerleştirdiğini duyuran şirket, bu sayıyı önümüzdeki günlerde daha da artıracak gibi görünüyor. 56 sorumluluk ünitesinin bulunduğu yeni istasyon ise Tesla’nın sıradan bir süper yük istasyonuna kıyasla 6 kat daha büyük olma özelliğini taşıyor.

Körfez Bölgesi ve Los Angeles arasında bulunan istasyonda bununla beraber müşterilerin kullanabileceği bir market ve lokanta da bulunuyor. Buna ilave olarak Tesla ayrıca araçlara gölge olması keza de yük istasyonuna zorlama sağlaması amacıyla yük ünitelerinin üstüne güneş enerjisi panellerine sahip tenteler yapı etti.

Tesla şarj istasyonu

CEO Elon Musk, geçtiğimiz yıl başlayan Supercharger V3 istasyonlarının piyasaya sürülmesiyle birlikte aynı tesislerin giderek daha fazla yaygınlaşacağını söylüyor. 3. cins çok miktar istasyonlarıyla birlikte Tesla, araç sahiplerinin tesislerde harcadığı vaktin sanki yarıya azalacağını ve 5 dakikalık sıkıntı ile 120 km’lik menzil elde edilebileceğini bahis ediyor.

Comments
To Top