Haber

Tesla, arızalı ekranlar için 158.000 aracı geri çağırmak istedi

Tesla, arızalı ekranlar için 158.000 aracı geri çağırmak istedi

Ajans göre Çarşamba günü yayınlanan bir mektuba tarafından, Milli Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi Tesla’dan ekran konsollarının arızalanması nedeniyle hasar görebilecek 158.000 Model S ve Model X aracı geri çağırmasını istedi. Emniyet ajansı, bu araçlardaki “medya denetim birimlerinin” arızalarının araç sahibinin araçlarının yerine koyma kamerasına, iklim kontrollerine ve Tesla’nın Otopilot şoför destek sistemine erişimini kesebileceğini ve kaza riskini artırabileceğini söylüyor.

NHTSA’nın Tesla’nın düzeltmesini istediği kusurun merkezinde yatan sorun, 2012-2018 Model S sedan ve 2016-2018 Model X SUV’ların ekranlarında kullanılan yıpranmış flash bellek yongalarıdır. Bir sahibi bu Teslalardan birini her açtığında, ekranlara zorlama veren NVIDIA Tegra 3 işlemcinin üzerindeki 8GB eMMC NAND flash hafıza yongasının toplam kapasitesini tüketir. Bu kapasiteye ulaşıldığında – çoğunlukla yaklaşık beş ila altı yıl sonradan, ajans diyor – ekranlar tuğlaya dönüşüyor. Anakart ilk olarak 2019’da konuyu bildirdi.

Tesla, NHTSA’ya ajansa kadar bu yongaya sahip bütün birimlerin “zorunlu olarak başarısız olacağını” doğruladı ve ayrıca 2020’den itibaren devam edecek tahmini haftalık onarımları bildiren istatistiksel bir model sağladı. 2028’e dek, en fazla arıza 2022’de yaşandı.

NHTSA, geçen Haziran ayında soruna ilişkin devlete ait bir soruşturma başlattı ve Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tesla’nın araçları geri çağırması talebine karşın soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Tesla’nın buna uyup uymayacağı emin değil. Şirket, yorum talebine anında yanıt vermedi.

Mektupta NHTSA, Tesla’nın arızaları rahatlatmak için kablosuz yazılım güncellemeleri yayınladığını kabul ediyor, ancak ajans bunların yeterince ileri gitmediğine inanıyor – bilhassa de sorun ağa erişimi engellediği için bundan böyle federal olarak zorunlu bir nitelik olan protez kamera. Ajans, “Bu güncellemeler prosedür açısından ve esasen eksik” diye yazıyor.

Tesla, otomobillerde büyük dokunmatik ekranların kullanımını yaygınlaştırırken, bu eski modellerde aniden fazla sorunu vardı. NHTSA’nın geri çağırma talebinin merkezinde yer alan flash hafıza sorununun ötesinde, eski Tesla ekranları da tipik otomotiv standartlarına uymadıkları için kabarcıklanma ve sarı bantlardan muzdaripti.

Comments
To Top