Haber

Televizyonları HD İzlemenin Karbon Emisyonlarını Sekiz Kat Artırdığı Ortaya Çıktı

Televizyonları HD İzlemenin Karbon Emisyonlarını Sekiz Kat Artırdığı Ortaya Çıktı

Evimizde izlediğimiz televizyonları, bilgisayarlarımıza bağladığımız monitörleri ya da telefonlarımızın ekranlarını üreten şirketler sürekli olarak bu ekranların daha yüksek çözünürlüklü ve daha kaliteli olması için uğraşıyor. Bu koşul ekranlarımıza gelen görüntünün fazla daha net ve güzel gözükmesini sağladığı için gerçekten pozitif bir durum olarak nitelendirilebilir ancak İngiliz bilim topluluğu Royal Society durumun gerçekte böyle olmadığını belirtiyor.

Royal Society’nin yaptığı açıklamaya göre televizyonları ya da öteki ekranları yüksek çözünürlükte (HD) izlemek, küresel ısınmaya sebep olan karbon emisyonlarını sekiz kata kadar artırıyor. Royal Society, bilhassa ufak ekranlarda adeta fark edilmeyecek olduklarını düşündükleri bu kalite farkı için kullanıcıları standart çözünürlük kullanmaları konusunda uyardı. Hem kuruluş karbon emisyonunu devirmek için birkaç adım da açıkladı.

Varsayılan çözünürlük düşmeli, telefonlar daha nadir değiştirilmeli:

telefon

Royal Society, sekiz kata kadar yükselme gösterebilen bu karbon emisyonunu alıkoymak için ayrıca kullanıcılara ayrıca de üreticilere genel uyarılarda bulundu. Royal Society’nin uyarılarından ilki, varsayılan çözünürlüğün yüksek çözünürlük (HD) yerine standart çözünürlük (SD) olması. İngiliz bilim topluluğu, platformların ve düzenleyici kurumların çözünürlük kalitesini SD’ye göre sınırlaması gerektiğini belirtti.

Royal Society’nin yayınladığı raporlarda müzik platformlarının da karbon emisyonlarının artışında etkisi olduğunu yazdı. Eğer dinlenen müziğin videosu izlenmiyorsa videonun kapatılmasını öneren kuruluş, bu adımın karbon emisyonlarını yüzde beş oranında düşürebileceğini açıkladı. Raporlarda hem yeni cihaz üretimlerinin de karbon emisyonlarını kayda değer derecede artırdığı belirtildi ve kullanıcılara mevcut telefonlarını daha nadir değiştirmeleri öğüt edildi.

Eğer tüketiciler telefonlarını iki yılda bir değiştirmek yerine daha uzun vakit kullanırlarsa karbon emisyonlarının yarıya ineceğini ifade eden Royal Society, mevcut telefonların en düşük 4 yıllık dilekçe süresinden sonradan değiştirilmesi gerektiğini öne sürdü. Kuruluşun verdiği son tavsiye ise bulut teknolojisinden yararlanılması oldu. Raporlara göre bilgisayarlarda bulut teknolojisinden yayınlanması, karbon emisyonlarının azaltılmasında büyük rol oynayacak.

Comments
To Top