Haber

Telegram’ın Kurucusu Uygulamaya Reklamların Geleceğini Açıkladı

Telegram'ın Kurucusu Uygulamaya Reklamların Geleceğini Açıkladı

Gizliliğe verdiği önem nedeniyle pek fazla kullanıcının tercih ettiği mesajlaşma uygulaması haline gelen Telegram, bugün geleceğe dair yeni planlarıyla gündeme geldi. Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, kendi Telegram kanalında paylaştığı duyuruda uygulamaya reklamların geleceğini açıkladı.

Pavel Durov, Telegram’ın niçin reklamlara sahip olacağına dair de bir takım açıklamalarda bulundu. Buna kadar uygulamayı kullanan öyle çok kişinin hoşuna gitmeyecek olan reklamlar, Telegram’ın 500 milyona yakın faal kullanıcısıyla artan spiker giderlerini karşılamaya yarayacak.

Telegram’a reklamlar geliyor:

telegram

Pavel Durov, duyurusunda Telegram’ın geçmişi boyunca şirketin giderlerini kendi cebinden ödediğini söyledi ve bundan böyle az daha bir milyar kullanıcı sayısına yakında olacak olan uygulamanın düzgün bir finansal desteğe sahip olması gerektiğini açıklama etti. Böyle bir durumla karşılaşan projelerin başlıca maliyeti hariç tutmak için para kazanmaya açtırmak veya şirketi satış seçeneklerine sahip olduğunu belirtti.

Bunun arkasında Telegram’ın izleyeceği yolu ifade eden Durov, şirketi WhatsApp’ın kurucularının yaptığı gibi satmayacaklarını açıkladı. Telegram’ın uzunca bir süre faal olmasını sağlayacaklarını söyleyen Durov, önümüzdeki yıldan itibaren uygulamanın kazanç elde etmeye başlayacağını duyurdu.

Reklamlar nasıl olacak?

telegram

Fikirden hoşlanmayan on binlerce Telegram kullanıcısı olsa da uygulamaya eklenecek reklamlar, pek fazla kullanıcı tarafından fiilen fark edilmeyecek zira reklamlar Telegram’ın şu anki görünümünü değiştirmeyecek. 1’e 1 ya da grup konuşmalarındaki sohbetlerde reklamlar gözükmeyecek.

Bunun tersine reklamlar, milyonlarca kullanıcı tarafından peşine düşüp takip edilen halka açık büyük kanallarda yer alacak. Bu kanalların sahipleri nasıl reklam yayınlayarak para kazanıyorsa Telegram da benzer işi yapacak. Reklamlar, uygulamaya gelecek “Ad Platform” ile bu kanallardaki kullanıcılara kullanıcı dostu ve gizliliğe hürmet duyan bir şekilde gösterilecek.

Hem Telegram’ın reklamlarının gösterildiği halka açık kanalların sahipleri de bu reklam gelirlerinden bir pay elde edebilecek. Natürel bu koşul fakat Telegram para kazanmaya başlarsa gerçekleşecek. Reklamların eklenmesiyle Telegram hem para kazanacak ayrıca de kazandırmaya başlayacak.

Comments
To Top