Haber

Telefonda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Telefonda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Ekranda görüyor olduğunuz bir görüntüyü çabuk kayda geçirmek, üstünde düzenleme gerçekleştirmek, öbür insanlara yollamak için en basit yol ekran görüntüsü almaktır. Ekran görüntüsü nasıl alınır sorusunun yanıtını böylece fazla kullanıcı biliyor oysa modeller arası çeşitlilik olduğu için, bilhassa Android işletim sistemine sahip zeki telefon kullanıcıları ekran görüntüsü alırken peşine düşüp takip edecekleri adımları karıştırabiliyorlar. bundan başka iPhone’larda yani iOS işletim sistematik cihazlarda ekran görüntüsü alma işlemi tek ve basit bir yöntemden ibaret.

Android ekran görüntüsü alma işlemi birazcık karılık olabiliyor, bunun en büyük nedeni ise ayrı marka ve modellerin bambaşka arayüzlerde, bambaşka yöntemler sunuyor olması. Bütün zeki telefonlarda ekran görüntüsü nasıl alınır adım adım anlattık.

Telefonda ekran görüntüsü nasıl alınır? 

Android’de ekran görüntüsü alma: Adım #1: Ekran görüntüsü olmak istediğiniz ekranı açın. Adım #2: Cihazın ses kısma ve zorlama tuşuna aynı anda basın. Adım #3: Deklanşör sesi çıkana dek basılı tutun. Adım #4: Aygıt ekran görüntüsü aldığı vakit ufak önizleme resmini göreceksiniz. Adım #5: Bu resme dokunarak ekran görüntüsü üstünde düzenleme yapabilirsiniz. Almış olduğunuz ekran görüntüsüne galerinizden veya Google Fotoğraflar üzerinden ulaşabilirsiniz. iPhone (iOS)’da ekran görüntüsü alma: Adım #1: Ekran görüntüsü olmak istediğiniz ekranı açın. Adım #2: Cihazın ses açma ve kuvvet düğmesine benzer anda basın. Eğer varsa Home tuşu ve zor düğmesine aynı anda basın. Adım #3: Deklanşör sesi çıkana değin basılı tutun. Adım #4: Aygıt ekran görüntüsü aldığı süre minik önizleme resmini göreceksiniz. Adım #5: Bu resme dokunarak ekran görüntüsü üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Adım #6: Kaydolma hedefini seçin. Almış olduğunuz ekran görüntüsüne Fotoğraflar ya da Dosyalar üzerinden ulaşabilirsiniz.

ekran görüntüsü nasıl alınır, android, ios

Tüm iPhone modelleri için yukarıdaki adımları takip ederek ekran görüntüsü alabilirsiniz ancak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için ekran görüntüsü alma yöntemleri hakkında birkaç ayrı işlemden daha bahsetmek gerekiyor.

Samsung Galaxy S20 ve Galaxy Note 10 gibi modellerde Ayarlar sayfası üzerinden etkin ayla getirebileceğiniz aya hareketler özelliği ile ekran görüntüsü almanız olası. Özelliği etkin hale getirdikten daha sonra elinizin kenar kısmını ekran üzerinde sağdan sola içten kaydırmanız ekran görüntüsü elde etmek için yeterli olacaktır.

Motorola, Xiaomi gibi öbür markaların akıllı telefon modellerinde ise ekran görüntüsü alma tuşuna bildirim ekranı üzerinden ulaşabilir veya üç parmağınızı aynı anda ekran üzerinde çabucak kaydırarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Öbür ekran görüntüsü alma işlemleri için cihazınız hakkında yapılan ayrıntılı incelemelere göz atabilirsiniz.

Ekran kaydı nasıl alınır?

Android’de ekran kaydı alma: Adım #1: Parmağınızı en üstten alta dürüst kaydırarak bildirim ekranını açın. Adım #2: Buradan ekran kaydı butona dokun. Eğer ekran kaydı butonunu göremiyorsanız düzenle butonu ile ekleyebilirsiniz. Adım #3: Başlat butonuna dokunun. Geri sayım başlayacak, bittiği an ekran kaydı başlayacak. Adım #4: Kaydı önlemek için bildirim ekranını tekrar açın. Adım #5: Ekran kaydı butonuna baştan dokunduğunuz an ekran kaydı duracak. Almış olduğunuz ekran kaydına galerinizden ya da Google Fotoğraflar üzerinden ulaşabilirsiniz. iPhone (iOS) ekran kaydı alma: Adım #1: Parmağınızı en alttan üste içten kaydırarak Yoklama Merkezi’ni açın. Adım #2: Buradan ekran kaydı butonuna dokunun. Eğer ekran kaydı butonunu göremiyorsanız Ayarlar sayfası üzerinden ekleyebilirsiniz. Adım #3: Butona dokunduğunuz vakit geri sayım başlayacak. Geri sayım bittiği lahza ekran kaydı başlayacak. Adım #4: Kaydı durdurmak için Denetleme Merkezi’ni açın.  Ekran kaydı butonuna yeniden dokunduğunuz an ekran kaydı duracak. Adım #5: Almış olduğunuz ekran kaydına Fotoğraflar üzerinden ulaşabilirsiniz.

ekran görüntüsü nasıl alınır, ekran kaydı

Bütün iPhone modellerinde yukarıdaki adımları uygulayarak ekran kaydı alabilirsiniz. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda da ekran kaydı yaklaşık olarak benzer adımlardan oluşmaktadır. Fakat her marka ve modelin arayüzünde sunulan bambaşka kısayollar olabilir, bunları öğrenmek için cihazınız hakkında yapılan detaylı incelemelere göz atabilirsiniz.

Android için ekran kaydı ve ekran görüntüsü alma mobil kullanım önerileri:

XRecorder:

ekran görüntüsü nasıl alınır, xrecorder

InShot Inc. tarafından geliştirilen Ekran Kaydedici, ekran video kaydedici – XRecorder mobil uygulaması, Google Play üzerinden toplamda 100 milyondan fazla kez kesilmiş durumda. Tek dokunuşla ekran kaydı imkanı sunan mobil başvuru ses ve çözünürlük ayarlama seçenekleri ve paylaşım özellikleri ile uyarı çekiyor.

XRecorderİNDİR

Mobizen Ekran Kaydedici

MOBIZEN göre geliştirilen Mobizen Ekran Kaydedici mobil uygulaması, Google Play üzerinden toplamda 100 milyondan artı defa kesilmiş durumda. Editörün Seçimi listesine giren ve 2106 yılının en iyi ekran tescil uygulaması seçilen Mobizen; ekran kaydı, ekran görüntüsü alma ve üstünde düzenleme yapma gibi özellikler sunuyor. 

MobizenİNDİR

Screen Recorder

VideoShow EnjoyMobi Video Editor & Video Maker Inc. tarafından geliştirilen Screen Recorder mobil uygulaması, Google Play üzerinden toplamda 50 milyondan pozitif kez kesik durumda. En kolay sesli ekran kaydı alma hizmetini sunduğunu iddia eden kullanım üzerinden aldığınız ekran kayıtlarını sunduğu o kadar fazla ayrı özellik ile düzenleyebilirsiniz.

Screen RecorderİNDİR

iPhone (iOS) ekran kaydı ve ekran görüntüsü alma mobil dilekçe önerileri:

Ekran Video Kaydedici App

ekran görüntüsü nasıl alınır, ekran kaydedici

Softin Technology Co. Ltd. tarafından geliştirilen Ekran Video Kaydedici App, App Store’da yer alan en popüler ekran kayıt mobil uygulamalarından bir tanesine. Dış seslerden uzak bir ekran kaydı sunan başvuru, aldığınız ekran kayıtlarını düzenlemeniz için sunduğu seçenekler ile uyarı çekiyor.

Ekran Video Kaydedici AppİNDİR

DU Recorder

ekran görüntüsü nasıl alınır, du recorder

Beijing Xiaoxiong Bowang Technology Co. Ltd. tarafından geliştirilen DU Recorder – Screen Recorder mobil uygulaması, App Store üzerinden en çok indirilen ekran tescil mobil uygulamalarından bir adam başına. Ekran kaydı ve düzenlemenin yanı sıra, başvuru formu üzerinden farklı platformlarda naklen yayın yapma imkanınız da var.

DU RecorderİNDİR

Mobizen Ekran Kaydedici

ekran görüntüsü nasıl alınır, mobizen

Connects Ltd. tarafından geliştirilen Mobizen Ekran Kaydedici mobil uygulaması, App Store ekran video kaydedici kategorisindeki en popüler mobil uygulamalardan bir tanesine. Uygulama üzerinden aldığınız ekran kayıtlarının çözünürlük, kalite ve saniye başı kare oranını ayarlayabilirsiniz. 

Mobizen Ekran KaydediciİNDİR

Telefonda ekran görüntüsü nasıl alınır sorusunun yanıtı iPhone (iOS) ve Android için hatta bambaşka marka ve modeller için değişebiliyor. yine de her biri aynı adımlardan oluşan ekran görüntüsü ve ekran kaydı alma işlemlerini eğer cihazınız bambaşka kısayollar üzerinden sunuyorsa telefonun Ayarlar sayfası üzerinden detayları görmeniz mümkün.

Comments
To Top