Haber

Telefon Kameralarındaki ‘Optik Görüntü Sabitleyici’ Nedir, Ne İşe Yarar?

Telefon Kameralarındaki 'Optik Görüntü Sabitleyici' Nedir, Ne İşe Yarar?

İyi bir resim ve video sürüklemek için güçlü bir makineye, bambaşka durumlar için dağıtılmış lenslere ve sabitleme işlemi için öbür donanımlara ihtiyacımız vardı. Bundan Böyle tüm bu büyük cihazlar akıllı telefon kameramıza sığıyor. Optik görünüm sabitleyici gibi farklı sistemler doğru de çekim sırasında oluşacak hatalar en aza indiriliyor. Peki, optik gösterme sabitleyici ve diğer görünüm sabitleyici sistemler nelerdir?

Bakış sabitleme sistemleri için süre içinde farklı teknolojiler üretildi. Optik manzara sabitleyici ve diğer sistemlerin kendilerine göre bazı fazla ve eksileri var. Oysa her şeye karşın artık görüntü sabitleme sistemlerinin belirtilen bir kararlılıkta olduğunu anlatmak muhtemel. gerçi bir cihaz alırken optik görüş sabitleyici nedir, diğer sistemler ile farkları nelerdir bilmeniz, tercih yaparken işinizi kolaylaştıracaktır.

Manzara sabitleyici nedir?

Görünüm sabitleyici; akıllı telefon kamerası ile çekim yaparken insan eli ile oluşabilecek titreşim, sallama, kayma veya çevre etkisiyle oluşabilecek ışık değişimi, canlı nesne hareketi gibi negatif durumların görüntüyü etkilemesini önleyen, farklı teknolojiler kullanılarak oluşturulan sistemdir. 3 esas görüntü sabitleyici sistemden bahsedebiliriz:

Optik gösterme sabitleyici (OIS) Elektronik gösterme sabitleyici (EIS) Hibrit görüntü sabitleyici (HIS)

Optik bakış sabitleyici (OIS) nedir?

hibrit görüntü sabitleyici

Optical Image Stabilization özetle OIS, Türkçesi ile optik gösterme sabitleyici; görüş sabitleme işlemi için fiziksel ekipman kullanan bir sistemdir. Görüntüyü algılamak ve buna kadar kameraya müdahale etmek için bir jiroskop kullanır. Esas niyet, cihaz gövdesi ile kamera hareketlerini aynı hizada tutmaktır.

Optik bakış sabitleyici sistemi bir donanım ile çalıştığı için farklı sistemlerde olduğu gibi sabitleme esnasında görünüm kaybı ortaya çıkmaz. OIS sisteminde cihaza ek bir ekipman eklendiği için maliyet artışına neden olur. Oysa görünüm sorunlarının en sık yaşandığı düşük aydınlatılmış ortamlarda hayat kurtaran bir sistemdir. 

Elektronik görünüm sabitleyici (EIS) nedir?

elektronik görüntü sabitleyici

Electronic Image Stabilization özetle EIS, Türkçesi ile elektronik görünüm sabitleyici; bakış sabitleme işlemi için yazılım kullanan bir sistemdir. Kamera hareketlerini cihazdaki ivmeölçer yardımı ile algılar ve kareleri birbirine hizalayarak görüntüyü sabitler. sıralı pat diye çok kare çekilen HDR ve gece modu için idealdir. 

Elektronik görünüm sabitleyici, bir videoda en yüksek kontrasta sahip noktayı bulur ve bütün çerçeveyi bu noktaya kadar sabitler. böylece video çerçeveden kırpılacak ve gösterme kaybı ortaya çıkacaktır. Geniş açılı görüntülerde sorun yaratmaz oysa yakın çekimlerde görüntüyü bozacak dek bir kayba neden olabilir.

Hibrit gösterme sabitleyici nedir?

Hybrid Image Stabilization özet olarak HIS, Türkçesi ile hibrit gösterme sabitleyici; keza elektronik keza de optik görüntü sabitleyici sistemin bir arada kullanıldığı görünüm sabitleme teknolojisidir. OIS sistemi ekipman dengelemesini sağlarken, EIS sistemi son bir ayar ile bütün pürüzleri ortadan kaldırır.

Hibrit görüş sabitleyici sistem, iki ayrı görüntüleme sistemini birleştirdiği için çok enerjik görünse bile eğer zeki telefonunuzla profesyonel çekimler yapmayı hedeflemiyorsanız çok da zorunlu bir sistem değildir. Fakat yeni bir cihaz alırken tercihlerinizi olumlu anlamda etkileyebilecek bir özelliktir. 

Görüş sabitleyici sistemlerin farkları nelerdir?

görüntü sabitleyici sistemi

Optik bakış sabitleyici ile elektronik manzara sabitleyici sistem arasındaki en temel ayrım gösterme kaybıdır. OIS donanımsal bir sistem olduğu için çekim sırasında kamera hareketlerine müdahale eder ve çerçeveden kırpmadan sabitleme işlemini gerçekleştirir. EIS ise yazılımsal bir sistem olduğu için çekilen bakış üzerinde kırpma yaparak sabitleme işlemini gerçekleştirir.

Diğer önemli bir ayrım ise arıza yapma ihtimalidir. Optik görüntü sabitleyici sistem bir ekipman ile çalıştığı için eksik da olsa harici olarak bozulma şansı vardır. Elektronik sabitleyici sistem ise bir yazılım ile çalıştığı için basit bozulmayacak, bozulsa bile parça değişimine gerek duymadan yaşanan arıza düzeltilebilecektir. 

Görüntü üstünde kırpma yapmadığı ve görünüm kaybı yaşanmadığı için optik bakış sabitleyici sistem yakın çekimde istenilen görüntüyü bütün olarak yakalamanızı sağlayacaktır. Elektronik manzara sabitleyici sistem ise geniş açılı çekimde, HDR ve gece modunda gözle görülür bir iyileştirme sağlar. 

Zeki telefonların arka kamera sayısı arttığı ve yazılım konusunda gelişmeler yaşandığı için bundan böyle her iki sistemin birleşmesi olan hibrit görünüm sabitleyici sistem de gitgide artarak yaygınlaşıyor. Hibrit gösterme sabitleyici olmazsa olmaz bir sistem değil oysa yeni bir cihaz alırken HIS sistemi cihazı bir adım öne taşıyacaktır. 

Seçim yaparken bilmeniz gerekenler:

görüntü sabitleme

Günümüzde artık az daha tüm zeki telefon kameralarında elektronik bakış sabitleyici sistemi ve böylece çoğunda optik bakış sabitleyici sistemi bulunuyor. Ancak ikisi aralarında seçim yapmanız gereken bir durumda resim ve video çekme alışkanlıklarınızı ön planda tutmalısınız.

Eğer yakın çekim yapmayı seviyorsanız cihazda mutlaka optik gösterme sabitleyici sistemi olmalıdır. Aygıt ultra geniş açılı bir lense sahipse optik manzara sabitleyici yerine elektronik görünüm sabitleyici sistem, özellikle video çekimleri sırasında, yeterli olacaktır. Hibrit görüntü sabitleyici sistem ise giderek yaygınlaştığı için tercihleriniz sırasında ön planda tutabilirsiniz.

Manzara sabitleyici sistemlere her geçen gün yeni teknolojiler ekleniyor. Yakın zamanda artık bir akıllı telefon ile çekim yaparken gimbal ya da tripod gibi harici bir donanıma gereklilik duymadan pak görüntüler elde edebileceğiz. 

Comments
To Top