Haber

Tek Kameralı Telefonlar Geri Dönebilir: Xiaomi, Yeni Teleskopik Lensini Duyurdu

Tek Kameralı Telefonlar Geri Dönebilir: Xiaomi, Yeni Teleskopik Lensini Duyurdu

Akıllı telefon kameraları ne değin gelişirlerse gelişsinler algılayıcı boyutu, lens açıklığı gibi ‘teknik’ kısıtlamalar sebebiyle profesyonel resim makinelerini yakalamaktan epey uzaktalar. Xiaomi, bu teknik kısıtlamalardan bir nebze de olsa kaçabilmek için akıllı telefonlar için geniş diyafram açıklığına sahip bir teleskopik lens duyurdu. 

Çinli teknoloji devi kadar yapılan açıklamalara kadar duyurulan teleskopik lens; sensöre gelen ışığı yüzde 300, netliği ise yüzde 20 artırmayı başarıyor. Xiaomi, lensin diyafram açıklığını f değerinden açıklamadığından lensin iyice ne sunduğunu tahminde bulunmak zorlama oysa standart bir zeki telefon kamera lensinden daha pozitif ışık aldığı su götürmez bir reel.

xiaomi teleskopik lens

Son dönemlerde özellikle amiral gemisi segmentinde telefoto lens vazgeçilmez bir hal almış durumda. Oysa zeki telefonlar, hareketli bir lens mekanizmasına sahip olmadıklarından kullanıcılara manuel olarak görüntüyü yakınlaştırma/uzaklaşma imkanı sunamıyorlar. Xiaomi’nin yeni teleskopik lensi ise hakiki bir fotoğraf makinesi gibi dışarı dürüst açılır bir mekanizmaya sahip olduğundan manuel optik yakınlaştırma/uzaklaşma sunabiliyor.

aynı zamanda Xiaomi, laf konusu lensin gösterme sabitleme teknolojisine sahip olduğunu da duyurdu. Şirketin açıklamalarına göre söz konusu gösterme sabitleme teknolojisi, çekimler esnasında görüntülerin yüzde 20’ye değin daha net çıkmasını sağlıyor.

Xiaomi’nin duyurmuş olduğu teleskopik lensin ne süre reel bir akıllı telefonda kullanılacağı bilinmiyor. Fakat Xiaomi’nin söz konusu lens teknolojisini kullanılabilir ışık halkası getirmesiyle birlikte telefoto, başlıca kamera gibi olmazsa olmaz kamera özellikleri tek bir sensörde toplanabileceğinden gelecekte eskisi gibi tek arka kameraya sahip akıllı telefonlar görebiliriz.

Xiaomi’nin yeni teleskopik lensi için paylaşmış olduğu video

Comments
To Top