Haber

TCL, Dünyanın İlk R1000 Kavis Oranlı 165 Hz Oyuncu Monitörünü Duyurdu

TCL, Dünyanın İlk R1000 Kavis Oranlı 165 Hz Oyuncu Monitörünü Duyurdu

Çinli teknoloji şirketi TCL, düzenlediği bir etkinlikte yeni oyuncu monitörünü duyurdu. 34 inç büyüklüğünde olan monitör, kavisli ekranının yanı sıra tazeleme oranıyla da kendine hayran bırakmayı başaracak gibi görünüyor. Hem bu oyuncu monitörü, sahip olduğu özelliklerle dünyada bir birincil olma imkanına da sahip.

TCL’nin ultra geniş oyuncu monitörü, 165 Hz tazeleme oranına sahip. 21:9 ekran formatına sahip monitörün çözünürlüğü ise 3440 x 1440 piksel. Hem TCL, yeni oyuncu monitöründe R1000 kavis oranını seçim etti. Bu yüksek kavis oranı, TCL’nin yeni monitörünün bugüne değin alıştığımız oyuncu monitörlerinden daha fazla kavisli olduğunu ortaya koyuyor. Üreticiler başlıca, R1500 kavis oranını tercih ediyorlar.

TCL’nin yeni oyuncu monitörü işte böyle görünüyor

TCL Oyuncu monitörü

TCL göre yapılan açıklamalarda, bu monitörün oluşturulması için farklı alanlara yönlendirilmiş zorlukların üstesinden gelindiği ifade edildi. Bu zorluklardan bir tanesine, R1000 kavis oranının yol açtığı ekstra bükülmenin mukavemetiydi. Şirket, ekranın bu eğimde kalabilmesini sağlayabilmek namına, panel ardında kalan teknik parçaları her tarafta optimize etti. Bu sayede ekran paneli üzerindeki zorlama azaltılmış oldu.

TCL’nin karşılaştığı zorluklardan bir diğeri de ekran kalitesi. Muhakkak bu denli yüksek bir kavis oranı, görünüm aktarımında da dağıtılmış sorunlara yol açacaktı. Şirket, panelin bükme oranına göre görüntüde sapma olmaması için epeyce hassas çalışmalar yürüttü. Yapılan bu çalışmalar da karşımıza, dünyanın birincil R1000 kavisli 165 Hz tazeleme oranı sunan oyuncu monitörü olarak çıkmış oldu.

TCL

giderken, R1000 kavis oranının insan gözü açısından R1500’den daha iyi olduğunu söylemeliyiz. Çünkü gözümüzdeki çarpıklık, R1000 oranıyla daha ahenkli. Bu da monitörün kullanılırken, özellikle de film izler ya da oyun oynarken daha kaliteli bir deneyim sunmasını sağlıyor. TCL bu adımla, oyuncu monitörü sektöründe büyük bir yenilik yapmış oldu.

TCL, yeni monitörüyle ilgili herhangi bir fiyat açıklamasında bulunmadı. Ayrıca bu monitörün çıkış tarihi de şu lahza için net olarak bilinmiyor. Ancak bu tür özelliklere sahip olan bir monitörün oyuncuları heyecanlandıracağı bariz…

Comments
To Top