Haber

Tayland’da Yetişkin İçerikli Sitelere Gelen Yasağın Ardından VPN Kullanımı %644 Arttı

Tayland'da Yetişkin İçerikli Sitelere Gelen Yasağın Ardından VPN Kullanımı %644 Arttı

Tayland hükümeti geçtiğimiz salı günü ülkedeki vatandaşların tepkisini toplayan bir tanımlama yaptı. Hükümet, 190’dan fazla erişkin içerikli siteyi yasakladığını açıkladı. Bu yasaklamanın ardındaki Tayland’da halk müziği olağan yollarla erişkin içerikleri giremez oldu. Olay, sosyal medyada Tayland kullanıcılarının sansüre aleyhinde tepki göstermeleriyle sonuçlandı.

Taylandlı kullanıcıların günde en çok ziyaret ettiği 20 internet sitesi aralarında pornografik video paylaşım sitesi Pornhub da bulunuyordu. Taylandlı kullanıcılar, yasağın ardından Twitter’da Pornhub’a özel bir etiket bile açmışlardı. Pornhub’ın verilerine göre Taylandlı kullanıcılar sitede tüm dünya ülkelerinden daha pozitif zaman (11 dakika 21 saniye) geçirmişti.

Yasağın arkasından VPN’e akın edildi:

tayland

Tayland hükümetinin getirdiği yasaklanmış şu an için geri alınmış olmasa da Taylandlı kullanıcılar için yasaktan yeni bir sonuç doğdu. Kullanıcılar, erişimi engellenen sitelere erişim karşılamak için VPN servislerine başvurmaya başladı. Pek fakat Atlas VPN’in açıkladığı verilere göre ülkedeki VPN kullanımı %644 oranında yükselme yaşadı.

Ülkede erişkin içerikli internet sitelerine yasaklanmış gelmeden önce VPN kullanımı yaklaşık olarak hiçbir şekilde yoktu. 2020’nin birincil çeyreğinde Tayland’daki kullanıcıların sadece %1,17’si VPN kullanıyordu. İnternet sitelerinin yasaklanmaları Taylandlılar için büyük bir öneme sahipti.

Tayland, internet sansürünün hiç yaşanmadığı bir ülke de değildi. Ama alınan son karar Taylandlı kullanıcılar için tüketici hizmetlerine aleyhinde daha katı bir tutumun habercisi olarak sayılıyordu. Yasağın gerisinde kullanıcılar sadece sosyal medyada değil, Bangkok sokaklarında da kendilerini göstermişti.

Comments
To Top