Haber

Tarım ve Orman Bakanından Yerli Otomobil İçin ‘Meteoroloji’ Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanından Yerli Otomobil İçin 'Meteoroloji' Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2022 yılında banttan inmesi planlanan yerli araba ile ilgili kayda değer açıklamalarda bulundu. Konuyu Türkiye Uzay Ajansı’ndan açan Bakan Pakdemirli, “Bugüne kadar uzaya 100’den pozitif meteorolojik uydu fırlattık. Bu uydularla keza atmosfer ve hava tahmini yaptık, ayrıca de tarım, turizm, iklim, enerji, orman yangını gibi çoğu alanda da çok önemli veriler sağladık.” biçiminde konuştu.

“Son 2,5 yılda da anlık hava durumu bilgi ve tahminlerinin daha hızlı sunulması için ülke genelinde tam 168 Meteoroloji Gözlem Sistemi kurduk. Bu Nedenle hava varsayım tutarlılığını yüzde 90’ların üstüne çıkardık. Antalya’da dünyada sayılı havalimanlarında bulunan Hain Düzey Rüzgar Kırılımı Dikkat Sistemi’ni kurduk.” diyen Pakdemirli, TOGG ile ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

TOGG’a meteoroloji ​verileri ilk elden uydulardan gelebilir

togg

“3. Milli Antarktika Bilim Seferi’ne meteoroloji personelimizi dâhil ederek, Antarktika’da Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu’nun kurulmasını sağladık. Yeniden bir diğer hoş haber; yerli otomobilimiz TOGG’a meteorolojik verilerin entegrasyonu konusunda önemli bir egzersiz başlattık.”

Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarından anladığımız kadarıyla TOGG, meteoroloji verilerini internetten yok, aracısız olarak meteoroloji sisteminden çektiği veriler ile sürücüye aktaracak. yine de hemen şimdi bu konuda belirlenmiş bir izah etme bulunmadığının altını çizelim.

Comments
To Top