Haber

Tarihi Hayabusa2 Uzay Görevi Nasıl Canlı İzlenir?

Tarihi Hayabusa2 Uzay Görevi Nasıl Canlı İzlenir?

Japonya Uzay Havacılık Keşif Ajansı JAXA, altı yıl önce Hayabusa2 uzay aracını fırlatmıştı. Bu aracın amacı, Ryugu asteroidinden örnekler toplayarak gezegenimize geri getirmek olarak açıklanmıştı. Devir artık tamamlanmaya oldukça yakın. 

Bilim insanlarına Güneş Sistemi’nin kökenini daha iyi anlamalarını sağlayabilecek bilgiler vermesi beklenen çalışmada artık adeta sona gelinmiş durumda. Bu gece aracın dünyaya dönmesiyle birlikte görevin uzay kısmı bitmiş olacak.

Bir sene önce örnek almıştı

hayabusa

Takriben bir sene önce Hayabusa2, Ryugu asteroidinden taş örnekleri toplamayı başarmıştı. Bu asteroidin yörünge çapı yaklaşık 300 milyon kilometre olarak hesaplanmıştı. Araç sonunda Dünya’ya olan yolculuğu tamamlamaya yaklaştı.

JAXA mühendisleri yaptıkları açıklamada, araçtaki misal kapsülünün Dünya’ya yaklaşık 220 bin kilometre mesafede ayrıldığını ve ince kontrol için operasyon başlatıldığını belirtti. Kapsülün gelişi ise canlı yayınlanacak.

Yayında başlangıçta bir alev topunun görülmesi ve sonrasında da kapsülün atmosferde yolculuğunu tamamlaması bekleniyor. Kapsülün üstünde yer alan ısı kalkanları sayesinde yapısı ve içindeki kıymetli yükü de çevresel etmenlerden korunmuş olacak.

Yayınlama 1 saatten uzun sürecek

hayabusa

Yapılacak olan yayınlama 70 ila 90 dakika arasında bir süreye sahip olacak. Yeryüzüne 75 kilometre mesafeden kapsül atmosfere girecek. Son 10 kilometrelik mesafede ise kapsülün paraşütü açılacak. Sonrasında da inişi beklenecek.

JAXA, inişin gerçekleşeceği bölgeden rahatça sinyal alabilmek için değişik uydular da kullanacak. Kapsül inişten sonra durmadan belirlenmiş konumuna dair sinyaller gönderecek. Takım ayrıca bu görevde dağıtılmış denizci radarları, dronelar ve helikopterler de kullanacak. Böylece kapsül ve asteroidden toplanan örnekler en kısa sürede incelemeye alınabilecek. Yayın, JAXA’nın altında bulunan bağlantısından canlı izlenebilecek.

Comments
To Top