Haber

Tamamen Çöpler Kullanılarak Geliştirilen 220 Kilometre Menzile Sahip Elektrikli Araba

Tamamen Çöpler Kullanılarak Geliştirilen 220 Kilometre Menzile Sahip Elektrikli Araba

Hollanda’nın Eindhoven şehrinde yaşamış bir grup üniversite öğrencisi, denizlerden çıkarılan plastik şişeler ve evsel atıkları kullanarak elektrikli bir araba tasarladı. Reuters’ın haberine tarafından Luca isimli bu elektrikli otomobil, saatte 90 kilometre hıza ulaşabiliyor ve bütün şarjda 220 kilometre gidebiliyor. 

Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde 22 öğrenciyle gerçekleştirilen projeyle ilgili konuşan proje yöneticisi Lisa van Etten, “Bu otomobil gerçekten fazla özel, çünkü adamakıllı çöpten yapıldı” ifadelerini kullandı. 

Luca’da hangi malzemeler kullanıldı?

Geri mutasyon malzemeleri kullanılarak geliştirilen aracın hangi parçalarında hangi malzemelerin kullanıldığı konusunda bir yorumlama da yapan Etten; elektrikli otomobilin şasisinde keten ve dönüştürülmüş pet şişeler kullanıldığını söyledi. bununla birlikte aracın iç mekanında evsel atıklardan faydalanıldığı açıklanırken, otomobilin gövdesinde ise televizyon, oyuncak ya da mutfak aletlerinde kullanılan sert plastiğin tercih edildiği belirtildi. Aracın koltuk minderlerinde ise hindistan cevizi ve at kılları kullanıldı. 

18 ayda geliştirildi

Tüm dünyada az kalsın bir kıta büyüklüğüne ulaşan atıkların uygulama alanlarının bulunduğunu uygulamak istedikleri için bu arabulucu geliştirdiklerini söyleyen Van Etten, “Atıklarda potansiyel görüyoruz” dedi. Üretim ekibi üyesi Matthijs van Wijk ise yaptığı açıklamada “Otomobil şirketlerinin atık malzemeleri kullanmaya başlayacağını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

22 üniversitesi kadar 18 ayda geliştirilen bu otomobil, geri dönüşümün gelebileceği noktayı da bizlere net bir şekilde gösteriyor.

Comments
To Top