Haber

System of a Down’ın Şarkısı Chop Suey!, YouTube’da 1 Milyar İzlenmeye Ulaşan İlk Metal Şarkı Oldu

System of a Down'ın Şarkısı Chop Suey!, YouTube'da 1 Milyar İzlenmeye Ulaşan İlk Metal Şarkı Oldu

ABD-Ermenistan menşeli alternatif metal türünde müzik yapan grup System of a Down, ülkemizde de epeyce popüler ve azımsanmayacak sayıda dinleyicisi bulunan bir gruptur. Her ne dek 1994 yılında kurulmuş olsalar da tüm dünyada tanınmalarını sağlayan 2001 yılı çıkışlı Toxicity albümü, hala popülerliğini korumaktadır.

Albümün herkes için ‘başarılı’ diyebileceğimiz şarkılarından en ön plana çıkan Chop Suey!, müzik grubuna oldukça manalı bir unvan kazandırmış oldu. System of a Down, Chop Suey! isimli şarkısıyla YouTube’da 1 milyar izlenme sayısına ulaşan ilk metal grubu olmuş oldu. 

Gruba ilk Grammy adaylığını getiren şarkı, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Oak Tree Inn adlı motelin otoparkında çekilmişti. Şarkının klibi, piyasaya çıktığı 2001 yılından tam 8 yıl sonra YouTube’a yüklenmişti. Aradan bu değin uzun süre geçmesine karşın böylesine yüksek sayıda izlenmiş olması, ayrıca şarkının keza de albümün hala fazla sevildiğinin bir göstergesi olarak çıkıyor karşımıza.

Şarkıyla ilgili bir takım bilgiler veren grubun basçısı Shavo Odadjian, şarkının başlangıçta Suicide yani Türkçe anlamıyla İntihar adıyla çıkacağını, sonradan yapımcı şirketle yaşanan minik bir gerilim sonucu Chop Suey! olarak değiştirildiğini söylüyor. Odadjian, bu ismin de intihar kelimesiyle aynı kavrama geldiğini ifade ediyor.

YouTube’da 1 milyar izlenmeye ulaşan ilk metal şarkı olan Chop Suey!’i hemencecik aşağıdan izleyebilirsiniz.

Comments
To Top