Haber

Suudi Arabistan’ın Türk Mallarına Olan Boykotu Resmiyet Kazandı

Suudi Arabistan'ın Türk Mallarına Olan Boykotu Resmiyet Kazandı

Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine uyguladığı boykot, bir süredir gündemdeydi. Bu boykot kararıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), üyelerine gönderdiği bir yazıda Suudi Arabistan’ın Türkiye’den kırmızı/beyaz et ve et ürünlerine ek olarak yumurta, bal ve süt gibi ürünlerin de ithalatını resmen askıya aldı.

Türk ihracatçılar, Suudi Arabistan’a ürün göndermekte zorluklar yaşadığını belirtirken Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, huysuz yönde talimat yapmıştı. Faysal bin Ferhan, Reuters’a yaptığı açıklamada “Türk ürünlerinin gayri resmî boykot edildiğine ilişkin hiçbir veri değil. Türkiye ile iyi ve çok iyi ilişkilere sahibiz” ifadelerinde bulunmuştu.

Bazı ürünlerin ihracatı resmi olarak durduruldu

ihracat, liman, ticaret limanı

Suudi Arabistan’ın yetkili ağızlarından devlete ait bir boykot olmadığı yönünde açıklamalar yapılsa da Türkiye İhracatçılar Meclisi, bir takım ürünlerin Suudi Arabistan’a ihracatının resmen durdurulduğunu söyledi.

T24’ün Reuters’ten aktardığı bilgiye göre TİM kadar gönderilen e-postada şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizden kırmızı et ve ürünleri, beyaz et ve ürünleri, su ürünleri, yumurta, bal ve ürünleri, süt ve anne sütü alternatifleri gibi ürünlerin ithalatı 15 Kasım itibarıyla durdurulmuştur.”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine devlete ait bir boykotu olmadığı konusunda ısrarcı olduğunu açıklama etmiş ancak TİM, 2020’nin birincil 10 ayında Suudi Arabistan’a olan ihracatın %16 azaldığını söylemişti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Eylül 2020 raporuna tarafından Suudi Arabistan, en fazla ihracat yaptığımı birincil 20 ülke aralarında bulunuyor. TÜİK verilerine bakıldığında 2020 Ocak – Eylül dönemine 2,1 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiğimiz görülüyor. Geçtiğimiz sene benzer dönemde ise bu tedarik 2,5 milyar dolar bandında gerçekleşiyor. Suudi Arabistan, ithalatımızda ise ilk 20 ülke aralarında bulunmuyor. Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top