Haber

Sudaki Mikroplastikler Fare Hücreleri Tarafından Daha Kolay Emiliyor

Sudaki Mikroplastikler Fare Hücreleri Tarafından Daha Kolay Emiliyor

Dünyanın dört bir yanını saran mikroplastikler ile ilgili çalışmaların sayısı son dönemde oldukça arttı. Bu çalışmalardan biri, mikroplastiklerin vücudumuza varsayım edilenden fazla daha kolay girebileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, sindirime karışan mikroplastiklerin etkilerini gözlemlemek nedeniyle gerçekleştirdikleri deneyde, fare hücrelerine bu yapıların epeyce basit bir şekilde nüfuz edebildiğini ortaya koydu.

Mikroplastikler kolay vücuda giriyor

mikroplastik

Almanya’daki Bayreuth Üniversitesi’nden araştırmacı Anja Ramsperger ve çalışma arkadaşları, değişik canlıların barındığı ve olabildiğince doğal ortama yakın durumdaki tatlı ve tuzlu su akvaryumlarında mikroplastikleri inceledi. Bu akvaryumlarda mikroplastikler birkaç hafta kadar kuluçkada kaldı.

sonradan da olgunlaşan mikroplastikler, bir kapta geliştirilen fare hücreleriyle bir araya koyuldu ve yaşanan değişim mikroskopla incelendi. Bu yapıların, doğadaki yıkımdan kaynaklanan daha “temiz” mikroplastiklere kıyasla 10 kat daha fazla emildiği gözlemlendi. Ramsperger, sonuçtaki bu büyük farkın kendilerini fazla şaşırttığını söyledi.

Analist ekibine tarafından bu durumun sorumlusu, mikroplastiklerin yüzeyinde biriken öteki parçalar olabilir. Bu moleküllere proteinler, karbonhidratlar ve yağlar gibi yapılar da dahil. Ramsperger şu anda bu ihtimali incelediklerini belirtirken, yüzeydeki parçacıkların geçişi kolaylaştırmasının olası olduğunu söyledi. 

Mikroplastiklere dikkat

mikroplastik

New York’taki Icahn Tıp Okulu’ndan Douglas Walker, parçacık emilimi konusunda şimdiye kadarki çalışmalarımızda doğal olan mikroplastiklerin ele alındığını, çevresel şartların gözlemlenmediğini söyledi. Walker’a göre bu araştırma, mikroplastiklerin vücudumuza ne dek basit nüfuz ettiğini anlamamızı sağlayacak.

Dünyanın tamamı artık mikroplastiklerle kaplanmış durumda. Bu ufak parçacıklar, okyanusların en derinlerinden çıkarılan canlı örneklerinde bile bulunabiliyor. Haliyle bu yapıları daha iyi anlayabilmek gerekiyor. Walker’a tarafından gelecekte geliştirilecek olan kompleks modeller baştan sona mikroplastiklerin ırk ve öteki organizmalar üzerindeki negatif etkileri daha açık şekilde gözlemlenebilecek. 

Comments
To Top