Haber

Şu ana kadar Google birliği hakkında bildiklerimiz

Şu ana kadar Google birliği hakkında bildiklerimiz

Pazartesi günü, takriben 230 Google çalışanı Amerika İletişim İşçileri (CWA) ile bir sendika kurduklarını duyurdu. Google’ın belli başlı şirketi Alphabet’te çalışanlara ve yüklenicilere açıktır. Bir azınlık birliği olarak var elde etmek için devlete ait bir hukuki süreçten geçmesi gerekmiyor. Yalnızca kendini duyurması gerekiyor. O kısım bitti. Dünya, Alfabe İşçileri Sendikası (AWU) ile tanışın.

Haber, Senatör Bernie Sanders, Ellen Pao ve Temsilci Alexandria Ocasio-Cortez gibi organizatörlerden bir takviye dalgasına yol açtı. bununla birlikte bazı sorulara da yol açtı. Azınlık birliği nedir? 230 üye epeyce küçük yok mi? CWA neden işin içinde?

Alfabe İşçileri Sendikası hakkında şu esas kadar bildiklerimiz ve hala öğrenmek için beklediğimiz şeyler.

Bu sendika nereden geldi?

Son üç yıldır, Google çalışanları şirketin egzersiz kararına ters düşmek için büyük yürüyüşler ve protestolar düzenliyorlar Pentagon ile hedefli drone saldırıları, eski idareci Andy Rubin’e inandırıcı bir şekilde cinsel tacizle suçlandıktan sonra 90 milyon dolar ödeyin ve Çin için sansürlü bir arama motoru tasarlayın. Daha yakın zamanlarda çalışanlar, Google’ın önde gelen AI etikçisi Timnit Gebru’nun işten çıkarılmasına karşı çıktı.

Google Walkout Twitter hesabı, çabalar tek ve aynı olmasa da AWU’yu herkese açık olarak desteklemektedir.

Azınlık birliği nedir?

Bir azınlık sendikası ya da dayanışma birliği olarak AWU’nun Ulusal Alıştırma İlişkileri Kurulu’ndan geçmesine gerek yoktur (NLRB) ve çalışanların çoğunu imzalamaya ikna etmek için bir oylama yapın. Clarissa Redwine, Tech in Collective Action’dan “Google çalışanları bir sendikanın gücünden hemencecik yararlanıyor” duyurusuyla. Bu inşa, daha sonra gelebilecek politika ve müzakerelerden ziyade çalışanların örgütlenmesine vurgu yapmaktadır. Çalışanlar, The New York Times’a, “bir sözleşme için görüşme yapmaktan ziyade, başta Google’daki aktivizme inşa ve uzun ömür kazandırmak için bir çaba” olduğunu söyledi.

Bunun faydası nedir?

Inşa, AWU’nun Alphabet yüklenicilerinin yanı sıra çalışanları da karşılamasına ihtimal tanır. Google’da geçici işçiler, bütün zamanlı çalışanlardan sayıca fazladır, ancak birçok süre faydaların yalnızca minik bir kısmını alırlar. AWU, temizlikçilerin ve kafeterya çalışanlarının çıkarlarını mühendislerin ve mahsul yöneticilerinin çıkarlarıyla birleştirme istiyor. Ekseriyet birliği ile bunu yerine getirmek kuvvet olurdu.

“Google’ın herhangi bir yetişkinlik birliğini tanımaktan kaçınmak için o kadar fazla avantajı olacak.” Dubal hem Google’ın geçici emekçi kullanımının muhtemelen stratejik olduğunu söylüyor. “Google’ın sendikacılıktan uzak durma çabalarının bir parçası olarak geçici emekçi kullanımını anlayabiliyoruz” diyor. “İşçileri bölmek ve yetişkinlik pazarlık birimiyle kastetmek zorunda kalmaktan sakınmak için bir mücadele.”

Teknolojide buna aynı başka bir şey var mı?

Redwine’in yazdığı gibi, bu, Google çalışanlarının birincil sendikalaşması değil.

2017’de, Google ve Facebook’taki emniyet görevlileri sendikalarını uzun bir kontrat müzakeresi aracılığıyla tanıdı ve savaştı. 2019 yılında, satıcı Bon Appetit tarafından istihdam edilen Google kafeterya personeli sendika seçimlerini kazandı. Eylül 2019’da Pittsburgh’daki 80 sözleşmeli büro çalışanından oluşan bir grup, Google’ın birincil büro çalışanları sendikasını oluşturarak United Steelworkers’a bulunma için oy kullandı.

2020’de Kickstarter’daki işçiler de sendikalaşarak NBC’den April Glaser’a tarafından “teknoloji endüstrisindeki beyaz yakalı, bütün zamanlı çalışanlardan oluşan ilk sendika”.

Fakat Kickstarter, 200’den az çalışanı olan ufak bir şirkettir.

Başarılı olursa, Facebook, Amazon ve Apple gibi büyük teknoloji şirketlerinde çabaları organize etmek için büyük muhtemelen bir sorun olacaktır.

Amerika’nın İletişim İşçileri Nedir?

CWA, 700.000 üyesi ile ABD’nin en büyük sendikalarından biridir. Telekom çalışanları tarafından oluşturuldu, oysa o zamandan beri oyun geliştiricilerine ve son zamanlarda teknoloji çalışanlarına ayrıldı. Google sendikası, CWA’nın Dijital Çalışanları Organize Etme Koalisyonu’na bağlıdır.

Google çalışanları, CWA’nın desteğiyle halka açılmaya karar vermeden önce hemen hemen bir yıl baştan başa gizlice organize edildi. Bir azınlık birliği olarak, daha büyük bir örgütün desteğine gereklilik duymaz. Ne de olsa önemli bir nokta, büyük bir kurumla çalışmaktan kaynaklanan bürokrasiden kaçınmaktır. Oysa CWA’nın deneyimi, Google yönetimine aleyhinde çıkarken büyük olasılıkla işe yarayacaktır.

Ve ahali CWA’yı seviyor?

CWA’nın katılımından cümbür cemaat memnun yok. 2018’de Google grevlerinin organize edilmesine yardımcı olan bir mühendis olan Amr Gaber, The New York Times’a, örgütün işçilerin ihtiyaçlarını dinlemekten fazla “çim istek etme konusunda endişeli” olduğunu söyledi.

NLRB’ye kadar 2019’da Google’dan hileli yere kovulan bir güvenlik mühendisi olan Kathryn Spiers, CWA’nın “silahı atlayıp olayları erken duyurma eğiliminde olduğunu (ismimi basına iznim olmadan özgür bırakılmalı) ve bu benzer hissettiriyor. ”

Peki sendikanın hedefleri neler?

AWU bir istek listesi yayınlamadı .

Fakat organizatörler, ücret eşitsizliğine son vermediklerini dokundurma ettiler. Bir Google mühendisi ve AWU organizatörü olan Bölge Morales, “Sendika ile amacımız, teknoloji şirketlerinin teknolojilerini dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için kullanmalarını sağlamaktır” diyor.

Yalnızca birkaç yüz üyeden oluşan bir sendika etkin olabilir mi?

Kısa yanıt olasılıkla hayır, fakat AWU yalnızca Birkaç yüz. Sendika halka açıldığında takriben 230 üyesi vardı. 24 saatten kısa bir zaman sonra, 400’den artı var. Organizatörler, üyelik tabanının artmaya devam edeceğini düşünüyor. Morales, “Sendika halka açıldığından, önümüzdeki birkaç hafta içinde daha pozitif üye bekliyoruz, olasılıkla binlerce birey” diyor. gerçi, kabaca çeyrek milyon Google çalışanıyla AWU’nun kritik bir kitleye ulaşmak için daha uzun bir yolu var.

Bugün 200’den pozitif #AWU üyesiyle başladık, bir yıldan fazla süren yoğun tartışmaların sonucu, on-one’lar ve öteki organizasyonlar.

Herkese açık bir grup olarak birincil günümüz olan 400’den artı üyeyle bugün sona erdi.

2021’in birincil Pazartesi günü. Biz ‘ bunu tüm sene sürdüreceğiz.

– Alphabet Workers Union (@AlphabetWorkers) 5 Ocak 2021

Google sendikaya nasıl tepki verdi?

Google dün bir ilan yayınladı: “Kesinlikle çalışanlarımız, desteklediğimiz emekçi haklarını korudu.” Ancak AWU büyümeye devam ederse, şirket muhtemelen ayarını değiştirecek.

Aynı yıl, işçi aktivizmiyle uğraşan dört işçiyi kovdu.

Eski bir Google mühendisi olan Liz Fong-Jones, bu sefer, “bireysel aktivistleri kovmak dek belirlenmiş olmayacak” diyor. “Evet, kişisel aktivistleri kovmaya devam edecekler, ama sanırım aktivistlerin takım oyuncusu olmadıkları ya da şirket hakkında olumlu olmadıkları söylenerek negatif performans incelemeleriyle karşısında karşıya kalmaları daha olası. Bunlardan bazılarını Dr. Timnit Gebru ile gördük. ”

Bu, özellikle sendikanın şirketin hükümet sözleşmeleri gibi büyük strateji girişimlerinin peşine düşmesi durumunda doğru olacaktır. Ama bununla birlikte kayda değer olan da bu. 2018 Google gezisinin düzenleyicilerinden biri olan Meredith Whittaker, The Verge’e şunları söylüyor: “Bedava atıştırmalık mutfağında ne tür çay çalışanlarının olduğu ile ilgili bir hareket ilgimi çekmiyor. Bu, Google’daki her şey üzerinde iktidar için bahşedilen bir mücadeledir – ne yapı ettikleri, insanlara nasıl davrandıkları, şirketin belirtilen bölümlerinin var olup olmadığı. “

Ayar: bu makale Google çalışanlarının sayısını yanlış açıklama etti.

.

Comments
To Top