Haber

Steam’de Oyun Oynayarak Para Kazanabileceğiniz 6 Yöntem

Steam'de Oyun Oynayarak Para Kazanabileceğiniz 6 Yöntem

Valve Corporation göre geliştirilen dijital oyun platformu Steam üzerinden oynayabileceğiniz pek çok bambaşka ve şen oyun var. Fakat Steam’de yalnızca oyun oyunama yok, para kazanma şansınız da var. Steam’de para kazanma yöntemlerini öğrendikten daha sonra bunları uygulayarak, yalnızca oyun oynayarak para kazanma hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Üstelik yöntemlerin birçok için herhangi bir sermayeye ihtiyacınız da değil.

Peki, Steam’de para kazanma yöntemleri nelerdir? İlk olarak açıkça belirtmek gerekiyor fakat Steam üzerinden hakiki para kazanmanın tek yolu bir oyun burada diğer oyuncuların satın alması için dağıtıma sunmak. Ama öteki yöntemlerle kazandığınız paraları yine Steam üzerinden sevinçle harcayabilirsiniz. Sizin için Steam’de para kazanma yöntemlerini tüm detaylarıyla anlattık.

Steam’de para kazanma yöntemleri:

Yöntem #1: Oyun içi unsur toplayın. Usul #2: Öğeleri içten zamanda satın. Usul #3: Trading kartları saklayın. Yöntem #4: Ön siparişleri takip edin. Usul #5: En fazla eşya düşen oyunları peşine düşüp takip edin. Yöntem #6: Bir oyun geliştirin ve Steam üzerinden dağıtın.

Usul #1: Oyun içi unsur toplayın:

oyun içi öğe

Steam’da para kazanma yöntemi olarak denemeniz gereken ilk yol oyun içi öğeleri toplamaktır. Pek fazla oyun siz oynadıkça ve yükseldikçe karşınıza değerli ve nadir öğeler çıkaracaktır. Hatta Dota 2 gibi oyunlarda değişmez eşya akışı sağlayan alanlar vardır. Bu noktada önemli olan ise sabırlı olmak.

Başarılı bir oyuncu olarak bir oyunda sabırla ilerleme kaydettiğiniz vakit elde ettiğiniz kayda değer öğelere yüksek ücretler ödeyecek öbür oyuncular bulabilirsiniz. Çünkü pek fazla oyuncu sabırsızdır ve ileri seviyelerde alacakları öğelere daha oyunun başında sahip elde etmek isterler.

Usul #2: Öğeleri dürüst zamanda satın:

steam para kazanma

Steam’de para kazanma için oyun oynadıkça öğe galip gelmek yeterli değildir. Önemli olan elinizde olan öğeleri doğru zamanda satmaktır. Örnek atamak gerekirse bundan böyle mevcut olmayan, ola ki yalnızca sizde olan bir öğeyi sabrederseniz eski fiyatının birkaç üzerine başka oyunculara satabilirsiniz.

Bilhassa bir takım özel kartların ve düşen nadir eşyaların koleksiyoncuları vardır. Elinizde böyle değerli bir öğe varsa bunun koleksiyoncularına epeyce yüksek bir arz karşılığında satabilirsiniz. Çünkü bir takım koleksiyoncular kartları toplarak rozet elde etmeye çalışırlar.

Yöntem #3: Trading kartları saklayın:

trading kart

Steam’de oyun oynadıkça elde edebileceğiniz öteki öğeler ise trading kartlar ve takas kartlarıdır. genel olarak verilen bu kartların değeri oldukça düşüktür oysa düzenli oynama sonucunda daha yüksek değere sahip kartlar elde edebilirsiniz.

Trading kartları ve takas kartlarını almak için uygulanacak net bir strateji değil. genelde oyunun birincil 15 dakikasında bir kart, oyunun ikinci saatinde ise bir kart daha veriliyor. Fakat yine de kendinizi oyunun ritmine kaptırarak ve eğlenerek farkında olan olmadan epey kart toplama şansınız var.

Yöntem #4: Ön siparişleri peşine düşüp takip edin:

ön sipariş oyun

Ara Sıra oyun geliştiriciler Steam üzerinden bazı erken sipariş öğeleri veya erken erişim kasaları yayınlıyorlar. Böyle durumlarda eğer ön siparişte olan unsur Steam mağazasında satılabiliyorsa erkenden alarak sonradan büyük kar oranları ile satabilirsiniz.

Birkaç dolara alabileceğiniz bir takım ön sipariş öğeleri, oyunlar ya da erken erişim kasalarının değeri sonradan yüzlerce dolara değin çıkabiliyor. böylece düzenli olarak bu tip ön sipariş ürünlerini peşine düşüp takip etmekte fayda var.

Yöntem #5: En çok eşya düşen oyunları peşine düşüp takip edin:

eşya düşen oyun

Steam’de en fazla eşya düşen oyunları ‘Oyuna kadar göz beygir’ bölümü üzerinden bulabilir ve bu mağazada hayret verici eşyalarla karşılaşabilirsiniz. Burada bulunan düşen eşyaları ahenkli peşine düşüp takip etmek fazla kayda değer çünkü alıcıların sayısı epeyce artı.

Ara Sıra yerinde fiyata satın alabileceğiniz bir oyunun sonradan Steam mağazasında yüksek fiyatlara satabileceğiniz eşyalar düşüreceğini göreceksiniz. Yani bir oyuna yapacağınız ufak bir yatırım, size sonradan yüksek karlar sağlayabileceğiniz eşyalar düşürebiliyor.

Yöntem #6: Bir oyun geliştirin ve Steam üzerinden dağıtın (Hafife almayın, detaylara bakın):

oyun geliştirme

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Steam’de hakiki para kazanmanın tek yolu bir oyun ilerletmek ve bu oyunu Steam üzerinden dağıtmaktır. Bunun için bambaşka oyun geliştiriciler ile iletişime geçebilir veya kendi oyununuzu Steam Direct üzerinden dağıtarak oyun satım ücretleri veya oyun içi satın alımları üzerinden gerçek para kazanabilirsiniz.

Kesinlikle bir oyun ilerletmek, bilhassa de bu oyunu Steam üzerinden yaymak engebeli bir işlem. Çünkü Steam’in platforma alacağı oyunlar için bazı kriterleri var. Benzer şekilde oyunlar üzerinden kazandığınız paranın belirli bir yüzdesini de Steam’in aldığını unutmamak gerekiyor. yine de gerçek para galip gelmek için en etkin yöntem bir oyun geliştirmekten geçiyor.

Steam’de para kazanma için dikkat etmeniz gerekenler:

steam

Böylece fazla oyuncu göre Steam’de kasa açmak yanlış bir hareket hatta bir kapan olarak görülüyor. Bu yöntemle zaten zar baskı kazanmış olduğunuz paraları bir kasaya yatırmak, yatırdığınız paranın karşılığını verecek kadar yüksek bir kar getirmiyor. böylece paranın biriktirilmesi öneriliyor. 

Steam’de para kazanma sırasında uyarı etmeniz gereken en manâlı nokta ise sabretmek. Kimse bir günde büyük bir oyun içi öğe tüccarı olmuyor. Zaten oyun oynamaktan keyif alıyorsanız, hiçbir şekilde telaşa kapılmadan yaptığınız işi en iyi şekilde yapmayı sürdürün ve Steam cüzdanınızın günden güne doluşunu izleyin.

Steam üzerinden bir öğe alırken veya satarken Steam Market Helper gibi bir komut dosyası kullanabilirsiniz. Bu komut dosyası en ucuz ürünleri otomatik olarak bulabilir, maliyetin okunur olmasını sağlayabilir ve sizin davranışlarınız doğrultusunda alışverişlerinizi özelleştirilebilir. Dahası bir internet tarayıcısı üzerinden çalıştırılan komut dosyası, Steam programına göre fazla daha hızlıdır. 

Steam’de gerçek para galip gelmek için bir oyun ilerletmek yerine yetenekleriniz doğrultusunda bambaşka oyun geliştiricilerle çalışabilirsiniz. Başarılı bir tasarımcı ile, kodlayıcı ile ya da bir grafiker ile hedeflemek isteyecek öyle fazla oyun geliştiricisi bulabilirsiniz. İlk olarak yapacağınız freelance işler ile kendinizi adım adım oyun piyasasının içine dahil edebilirsiniz.

Steam’de para kazanma profesyonel bir iş olmasa da en azından neşeyle oyun oynarken Steam içi harcamalarınız için fazladan para galip gelmek kötü olmayacaktır. Yukarıdaki yöntemleri sabırla uygulayarak bir gün dolu bir Steam cüzdanı ile karşılaşmamanız için hiçbir niçin değil. 

Comments
To Top