Haber

Steam, PS5 Kontrolcüsünü Destek Verdiği Cihazlara Ekledi

Steam, PS5 Kontrolcüsünü Destek Verdiği Cihazlara Ekledi

Sahip olduğu özelliklerle en düşük yeni cins oyun konsolu PlayStation 5 kadar konuşulan PS5 DualSense kontrolcüsü artık Steam üzerinden de kullanılabilecek. Bugün bir bildiri yayınlayan Steam ekibi, Steam Girdisi API’ına PS5 kontrolcü desteği eklendiğini açıkladı.

Yapılan duyuruda oyuncuların Death Stranding, No Man’s Sky, Horizon Zero Dawn ve öteki oyunlarda uygulamak için yapılandırabilecekleri LED, dokunmatik yüzey, titreşim ve jiroskop özellikleri için tam yardım eklendiğini bildiren Steam, bu desteği herkese açık Steam masaüstü istemcisi betasını kullanan tüm oyuncuların kullanabileceğini, daha artı deneme yapıldıktan sonradan da platform genelinde herkesin kullanımına sunulacağını söyledi.

Steam’de kontrolcüyle oyun oynayanların sayısı her geçen gün artıyor:

DualSense

Steam Girdisi API’ı, oyuncuların desteklenen bir Steam oyunuyla neredeyse her kontrolcüyü kolayca takmasına, çalıştırmasına ve her tarafta eşleştirmesine olasılık tanıyan bir araç olarak biliniyor. Geliştiricilere yönelik güncelleme notunda Valve, “milyonlarca” oyuncunun Steam’de her gün bir denetim cihazı kullandığını belirtiyor.

Yapılan duyuruda “Kontrolcü dostu oyunların kontrolcüyle oynanma oranı %60 ve üzerinde” diyen takım, kaykay oyunları gibi bir takım oyunlarda bu oranın %90’ı aştığının da altını çiziyor. Bu noktada kontrolcü kullanımındaki çoğalma, PlayStation kontrolcüsü kullanıcıları aralarında daha da yüksek. Öyle ancak Valve, son iki yılda Steam genelinde PlayStation kontrolcüsüyle gerçekleşen oyun oturumlarının %10,9’dan %21,6’ya yükseldiğini söylüyor.

Steam Girdisi API’ı, PlayStation 4 kontrolcüsü, Nintendo Switch Pro kontrolcüsü, dövüş çubukları, direksiyon setleri, dans yüzeyleri ve akla gelebilecek yaklaşık olarak bütün diğer kontrolcüler dahil edinmek üzere halihazırda 200’den fazla antre aygıtını destekliyor.

Comments
To Top