Haber

Steam Disk Yazma Hatası Nasıl Çözülür?

Steam Disk Yazma Hatası Nasıl Çözülür?

Oyun dünyasının en popüler platformu olan Steam, milyonlarca oyuncuya ev sahipliği yapmakta. Dijital olarak oyun satın alabildiğiniz, armağan edebildiğiniz ve kendi kütüphanenizi oluşturabildiğiniz Steam, ara sıra sıkıcı hatalarla karşılaşabildiğiniz bir yer olabiliyor. Bu hatalardan biri ise kütüphanenizdeki herhangi bir oyunu indirmeye çalıştığınızda karşınıza çıkıyor.

Kütüphanenizdeki bir oyunu indirmek istediğinizde veya indirmiş olduğunuz bir oyunu güncellemek istediğinizde karşınıza çıkabilen bir hata olan Steam disk yazma hatası, indirmeyi gerçekleştireceğiniz diske bir dosyanın yazılamaması ya da indirilememesi durumlarında alacağınız bir hata. Bu hatanın önüne geçmek için ise uygulanabilecek bir takım çözüm yöntemleri mevcut.

Steam disk yazma hatası çözüm yöntemleri:

Usul #1: Common klasöründeki bozuk dosyayı imha etmek Yöntem #2: Dosya bütünlüğünü doğrulamak Yöntem #3: Steam’in önbelleğini temizlemek Yöntem #4: Kurulumu başka bir diske yapmak Yöntem #5: Windows Güvenlik Duvarı’na istisna eklemek Usul #6: Steam’i idareci olarak çalıştırmak Yöntem #7: Steam klasörünün “Salt Okunur” ayarını kapatmak

Usul #1: Common klasöründeki bozuk dosyayı yok etmek:

Adım #1: Masaüstündeki Steam ikonuna sağ tıklayın. Adım #2: “Dosya konumunu aç” seçeneğini seçin. Adım #3: “Steamapps” klasörünü açın. Adım #4: “Common” klasörünü açın. Adım #5: İndirmede problem yaşadığınız oyunun 0 KB boyutundaki klasörünü silin.

Common klasörü

Steam, indirme esnasında bir sorunla karşılaştığında Common klasöründe oyunun adında bir bozuk dosyanın kalmasına sebep olabiliyor. Herhangi bir bozuk dosya da Steam disk yazma hatası almanıza yol açabilir. Yukarıdaki adımları uygulayarak bu dosyayı imha etmeniz sorunu çözmenize tezgâhtar olabilir.

Yöntem #2: Dosya bütünlüğünü onaylamak:

Adım #1: Steam’i açın. Adım #2: Kütüphane sekmesine antre yapın. Adım #3: Soldaki sekmeden hata aldığınız oyuna sağ tıklayın. Adım #4: “Özellikler” seçeneğini seçin. Adım #5: “Yerel Dosyalar” sekmesini açın. Adım #6: “Kullanım dosyalarının bütünlüğünü doğrula” seçeneğini seçin.

Dosya bütünlüğü doğrulama

Steam’in bir hata çözüm yöntemi olarak eklemiş olduğu dosya bütünlüğü doğrulama opsiyonu, seçmiş olduğunuz oyuna ait dosyalarda yetersiz ya da bozuk bir dosya olması halinde onun her tarafta indirilmesini sağlıyor. Bu yöntemle Steam disk yazma hatasının önüne geçmeniz muhtemel olabilir.

Yöntem #3: Steam’in önbelleğini arındırmak:

Adım #1: Steam’i açın. Adım #2: Sol üst Steam yazısına tıklayın. Adım #3: “Ayarlar” sekmesine antre yapın. Adım #4: “İndirmeler” sekmesine antre yapın. Adım #5: Sayfanın en altındaki “İndirme önbelleğini temizle” seçeneğini seçin.

Önbellek temizleme

Oyun dosyalarının eksik inebileceği ya da bozulabileceği gibi Steam’in önbelleğinde de bazı bozukluklar ortaya çıkabiliyor. Önbellek temizleme yöntemiyle oyunları indirirken ortaya meydana çıkan ya da çıkabilecek sorunları en aza indirebilirsiniz.

Usul #4: Kurulumu diğer bir diske yerine getirmek:

Adım #1: Steam’i açın. Adım #2: Sol üstteki Steam yazısına tıklayın. Adım #3: “Ayarlar” sekmesine antre yapın. Adım #4: “İndirmeler” sekmesine giriş yapın. Adım #5: “Kütüphane Klasörleri” seçeneğini seçin. Adım #6: “Kütüphane Klasörü Ekle” seçeneğine tıklayın ve bilgisayarınızdaki diğer bir diski seçin.

Kütüphane klasörleri

Varolan depolama diskinizin Steam’in kurulumlarına engel olan bir sorunu olabilir. Eğer bilgisayarınızda diğer bir depolama diski mevcut ise Steam kurulumlarınızın konumunu değiştirmeniz yardımcı olacaktır.

Usul #5: Windows Güvenli Duvarı’na istisna eklemek:

Adım #1: Windows’un arama alanına “Windows Güvenliği” yazın. Adım #2: “Emniyet Duvarı ve Ağ Koruması” sekmesine antre yapın. Adım #3: “Bir uygulamaya emniyet duvarı üzerinden öncelik ver” seçeneğini seçin. Adım #4: “Ayarları Değiştir” seçeneğini seçin. Adım #5: Listeden Steam’i seçin. Listede Steam değil ise “Diğer bir uygulamaya izin ver” seçeneğinden Steam’i kendiniz ekleyin.

Güvenlik durumu istisna ekleme

Arada Bir de olsa Steam, Windows Güvenlik Duvarı tarafından bir tehdit olarak algılanabiliyor. Bu da Steam üzerinden yapacağınız her indirmenin bilgisayarınız göre risk olarak tanımlanması anlamına geliyor. Steam’in tehlike olarak tanımlanması Steam disk hatasının ortaya çıkmasında bir rol sahibi olabilir. Bunun önlemek için Windows Emniyet Duvarı’na Steam için bir istisna eklemeniz gerekmekte.

Usul #6: Steam’i idareci olarak çalıştırmak:

Adım #1: Masaüstündeki Steam ikonuna sağ tıklayın. Adım #2: “Özellikler” seçeneğini seçin. Adım #3: Yukarıdan “Ahenklilik” sekmesine antre yapın. Adım #4: “Bu programı yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçin ve ardındaki “Uygula” butonunu kullanın.

Yönetici olarak çalıştırmak

Steam’in idareci olarak çalışmadığı durumlarda değişik küçük sorunlar ortaya çıkabiliyor. Disk yazma hatası da bu sorunlardan biri. Yukarıdaki adımları uygulayarak Steam’in her açılışta yönetici izinleriyle çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Usul #7: Steam klasörünün “Salt Okunur” ayarını kapatmak:

Adım #1: Bilgisayarım ikonuna çift tıklayarak açın. Adım #2: Steam’in kurulu olduğu Yerel Disk’i açın. Adım #3: Program Files’ın içindeki Steam klasörüne sağ tıklayın. Adım #4: “Özellikler” seçeneğini seçin. Adım #5: “Salt Okunur” seçeneğinin yandaki tiki kaldırın ve “Uygula” butonuna tıklayın.

Salt Okunur ayarı

Steam’in belli başlı klasörünün salt okunur olması bazı durumlarda disk yazma hatasına yol açabiliyor. Bunun önüne geçmek için klasörün “Salt Okunur” tikini kaldırmanız gerekiyor. Yukarıdaki 5 adımla bu uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Comments
To Top