Oyun

Steam Çin’e Özel Platformu İçin Alfa Sürümünü Piyasaya Sürdü!

steam çin

Dünyanın önde gelen oyun dağıtım platformlarından bir tanesi olan Steam, Çin’e özel bir sürüm geliştirecek! Steam yalnızca Çin’de çalışacak olan platformunun Alfa sürümünü yayınladı!

Dünyanın en üst düzey kısıtlamalara sahip ülkelerinden bir tanesi olan Çin Halk Cumhuriyeti, 2 yıl önce duyurduğu bir kanunla ülke içerisinde piyasaya sürülecek oyunların belirli kurallara uyması gerektiğini açıklamıştı. Bu kısıtlamalar arasında Çinli oyuncuların yalnızca Çinli oyuncularla oynaması, genç ve çocuk yaştaki oyuncuların oyun sürelerinde belirli sınırlamalar ve daha birçok sansür yer alıyor. Çin’in benzer kısıtlamaları sinema filmlerinde ve televizyon dizilerinde uyguladığı biliniyordu. Yeni düzenlemelerle birlikte bu sektörlerin arasına oyun sektörü de eklenmiş oldu.

Steam Sadece Çin’e Özel Platformu Üzerinde Uzun Süredir Çalışıyor!

Oyun dünyasında önemli bir yeri bulunan Valve, uzun süredir Çin tarafından konulan kurallara uygun yeni bir Steam sürümü üzerinde çalışıyor. Oyun devi firma Çin için tasarladığı Steam platformunun Alfa sürümünü yayınladı. Yayınlanan alfa sürümlü platformda şu açıklamalara yer verildi.

“Daha iyi oyun uyarısı, zararlı oyunları bildir ve boykot et, korsan ve sahte oyunları kabul etme. Kendini korsan yazılımlara karşı koru ve warez içeriklerden kaçın. Platform akıl sağlınızı önemsiyor ve fazla oynamamanızı öneriyor. Aşırı sürelerde oyun oynamak beyne ve vücuda zararlıdır.”

Steam Çin Birçok Farklılık Barındırıyor

Ünlü platformun henüz Çin merkezli bir sunucusu bulunmuyor. Gelecek aylarda firmanın ülkede köklü sunucular kurması bekleniyor. Win.gg isimli teknoloji sitesinde yayımlanan habere göre normal Steam ile Çin Steam’i arasında çok büyük farklar bulunuyor. Bu uyarılardan ilki yukarıda yer alan açılış uyarısı.

Diğer farklar ise kullanıcıların hesaplarını yalnızca Steam Kimlik numaraları ile kullanabilecek, kullanıcılar farklı isimde veya anonim isimlerle platformu kullanamayacak. Bu yöntemle Çin hükümeti Steam kullanan oyuncuları kolaylıkla takip edebilecek. Bir diğer önemli fark ise genç ve çocuk yaştaki kullanıcıların kullanım süresi oldu. Bu oyuncuların platformu belirli sürelerin ardından otomatik olarak kapatılacak. Yani belirli yaşa sahip kullanıcılara süre kısıtlaması uygulanacak.

Çin’de yayınlanan Steam platformunun alfa sürümüne dair gelişmeler bunlardan ibaret gelecek aylarda yeni haberler ve gelişmelerle karşınızda olacağız.

Comments
To Top