Haber

Statik IP Nedir, Dinamik IP ile Arasındaki Farklar Neler?

Statik IP Nedir, Dinamik IP ile Arasındaki Farklar Neler?

İnternete bağlanan her cihazın, her sunucunun, her internet sitesinin bir IP adresi vardır. Sayılardan oluşan, kompleks bir yapı olan IP adresleri DNS sunucuları bir uçtan bir uca bildiğimiz anlamdaki internet sitesi isimlerine dönüşür. Kullanıcıların cihazlarında ise sabit ve devingen IP almak üzere iki nesil öbür adres bulunur. Peki; enerjik ve statik IP nedir, ne işe fayda, arasında ne gibi farklar var?

Devingen ve durağan IP nedir sorusunun yanıtı kısa birkaç cümle ile verilebilir fakat aralarındaki farkları bakmak için detaylı araştırmalar yerine getirmek gerekiyor. Çünkü her cihaz, her IP adresi ile çalışmıyor. Dinamik IP nedir, sabit IP nedir, ne işe yarar ve aralarındaki farklar nelerdir gibi soruların yanıtlarını öğrendiğiniz vakit kendi IP adresiniz üstünde bütün kontrol sağlayabilir ve dilediğiniz değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.

statik ip nedir

Durağan IP nedir?

Sabit IP, internete bağlanan cihazın değişmeyen IP adresidir. Aygıt artık kullanılmayana ya da köklü bir ağ düzenlemesi yapılana dek statik IP adresi aynı kalacaktır. Spiker gibi manâlı donanım ve cihazlar kendine özel bir sabit IP adresine sahiptirler.

Statik IP adresleri genellikle internet servis sağlayıcılar tarafından atanır ve sağlayıcı ile yaptığınız anlaşma üzerinde açık açık belirtilir. IPv4 ve IPv6 adresleri arasından IPv4, durağan IP için kullanılan adrestir. IPv4 üstünde yer alan statik IP adresi kalıcıdır, değiştirilemez.

statik ip nedir, dinamik ip

Dinamik IP nedir?

Devingen IP, adı üstünde internete bağlanan cihazın değiştirilebilir IP adresidir. Enerjik IP adresleri DHCP sunucuları göre cihazlara atanır. Sabit IP dolaşım için tatmin edici gelmediği için devingen IP atanır. Örnek vermek gerekirse bir otelin tek bir statik IP adresi varken; odalarda yer alan bambaşka cihaz ve aygıtların her birinin bambaşka bir dinamik IP adresi olabilir. 

Statik IP ve Enerjik IP arasındaki farklar: 

Yapılandırma kolaylığı Sunucu barındırma Uzakta erişim kolaylığı İletişim güvenilirliği Fiziksel konum eşleşmeleri Tehditlere açık olma durumu Fiziksel tehditlere açık olma durumu IP adres kullanımı Temas kesinti sorunları Maliyet

Yapılandırma kolaylığı:

statik ip nedir, yapılandırma

Statik IP adreslerinin montaj ve yönetim işlemleri DNS sunucuları kadar son derece basit bir şekilde otomatik olarak gerçekleştirilir. Devingen IP adreslerinin yapılandırma işlemleri ise DHCP sunucuları göre otomatik olarak gerçekleştirilir. Yani cihazın sahip olacağı bir sonraki kullanılabilir devingen IP adresi sunucu göre atanır. 

Sunucu barındırma:

Eğer bir internet sitesi sunucunuz veya e-posta sistemi sunucunuz varsa bu sunucuları statik IP ile desteklemeniz bağlantıların kararlılığı açısından son derece önemlidir. Sunucularınıza kopamamak isteyen kullanıcıların, DNS aracılığıyla sizin sunucularınıza yönlendirilmesi durağan IP ile fazla daha hızlı ve güvenli olacaktır. Devingen IP adreslerinin sunduğu hizmet ise bu konuda yetersiz kalacaktır. 

Uzaktan erişim kolaylığı:

statik ip nedir, uzaktan erişim

Statik IP adresine sahip bir cihaza ayrı bir VPN ağı veya ayrı bir uzakta erişim programı ile kolayca erişim imkanınız var fakat devingen IP bu konuda başarılı bir sonuç vermiyor. genelde cümbür cemaat tarafından kullanılan uzakta erişim programlarının enerjik IP adreslerine erişme konusunda sorun yaşadığı, erişse bile bağlantı sırasında bambaşka sorunların ortaya çıktığı biliniyor. 

İletişim güvenilirliği:

statik ip nedir, görüntülü görüşme

Özet Olarak VoIP olarak adlandırılan internet üzerinden ses protokolü konusunda durağan IP sistemi bir adım öndedir. Özellikle günümüzde sıkça kullanılan çevrimiçi görüntülü ve sesli görüşmeler sırasında sabit IP adresleri arasında yapılan görüşmelerin kesintisiz olduğu ve kararlı bir temas sunduğu görülmüştür. Dinamik IP adresleri ile bu konuda bir takım sorunlar yaşamanız son derece olasıdır. 

Fiziksel konum eşleşmeleri:

Durağan IP adresleri sabit ve değiştirilemez olduğu için bulunduğunuz konum ile eşleşebilir ve bu durumun avantajlarını yaşayabilirsiniz. Devingen IP adresleri ise kolaylıkla değiştirilebildikleri için bulunduğunuz konum ile hiçbir eşleşme yapamaz. Her iki durumun da birbirine göre olumlu ve negatif yanları vardır. Ama konum ve IP eşleşmesinin sorun yaratan durumlara niçin olabileceği biliniyor.

Tehditlere açık olma durumu:

statik ip nedir, çevrimiçi tehdit

Durağan IP değişmez bir adres olduğu için muhtemel bütün çevrimiçi tehditlere açıktır. Yapılan bir çevrimiçi hücum doğrudan doğruya hedefi bulacaktır çünkü durağan IP defalarca aynı noktadadır. Enerjik IP adresinde ise bu koşul en ince ayrıntısına kadar ters bir tepki gösteriyor. Yapılan bir saldırıda dinamik IP üzerinden hedefin bulunması son derece zordur. Bir hücum olsa bile dinamik IP adresi peşine düşüp takip edilerek başlıca hedefe ulaşılması vakit alacaktır. 

Maddi tehditlere açık olma durumu:

statik ip nedir, çevrimiçi saldırı

Çevrimiçi tehditleri bir kenara bıraksak bile statik IP ile konum eşleşmesi sonucu doğruca nerede olduğunuz zahmetsizce saptama edilebilir. Enerjik IP adresinde ise konum ve IP eşleşmesi gerçekleşmediği için muhtemel hiçbir durumda kolay basit maddesel konumunuz saptama edilemeyecektir. Oysa unutmamak gerekiyor, imkansız diye bir şey yoktur. 

IP adres kullanımı:

Devingen IP adresleri otomatik olarak yenilenebilir, değişken ve daima kullanılabilir durumdayken durağan IP adresleri değişmez ve değiştirilemezdir. Aynı ağa, sunucuya kopamamak için yeni bir cihaz aldığınız vakit eski dinamik IP adresinizi silmeniz gerekmez; otomatik olarak yeni bir devingen IP adresi atanır ya da eski olan yeni cihaza aktarılarak kullanıma devam edilir.

Bağlantı kesinti sorunları:

statik ip nedir, bağlantı sorunu

Dinamik IP adresleri DHCP sunucuları tarafından otomatik olarak atanır. Ancak sık olmamakla birlikte IP adresi atama konusunda gecikmeler yaşanabilir. Bu durum, temas sırasında kasma, donma ve geç kalma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Statik IP ile kurulan bağlantılar ise genellikle kararlı bir bağlantı hizmeti sunacaktır.

Maliyet:

Durağan IP adresleri internet servis sağlayıcınız tarafından atanır ve sözleşmede açık bir şekilde yazar. Fakat bazı durumlarda internet servis sağlayıcıları atadıkları durağan IP adresleri için fazladan ücret almaktadırlar. Dinamik IP adreslerinde ise böyle bir durum laf konusu değildir. İnternet servis sağlayıcınızın durağan IP adresi için fazla aidat alıp almadığını anlaşma yapmadan önce öğrenebilirsiniz.

İnternete bağlanan her cihazda, sunucularda, internet sitelerinde yer alan IP adresi türleri olan devingen ve sabit IP nedir, ne işe fayda, aralarındaki farklar nelerdir gibi soruları detaylarıyla yanıtladık. Laf konusu farkları kasıtlı olarak maliyetten tasarruf edebilir, temas sırasında oluşacak sorunları ortadan kaldırabilir ve size en yerinde IP adresini kullanabilirsiniz. 

Comments
To Top