Haber

Star Trek’in Yıldızlararası Uzay Gemisi, Mikroskobik Boyutlarda İnşa Edildi

Star Trek'in Yıldızlararası Uzay Gemisi, Mikroskobik Boyutlarda İnşa Edildi

Leiden Üniversitesi’nden fizikçiler, 3D printer kullanarak Star Trek film serisindeki Intrepid sınıfı yıldızlararası bir uzay gemisi olan USS Voyager’ın bir minyatürünü inşa ettiler. Fakat bu minyatür, benzerlerinden öbür olarak mikroskobik boyutlarda, yalnızca 5 mikrometre uzunlukta yapı edilmiş durumda.

Tahmin edebileceğiniz gibi araştırmacılar, söz konusu mikroskobik uzay gemisini ‘gösterilmek’ nedeniyle yapı etmediler. Söz konusu uzay gemisi ve inşa edilen öteki mikroskobik modeller, Soft Matter dergisinde yayımlanan ve temelde 3D yazıcıların sınırlarını zorlayan bir araştırmanın bir parçası. 

star trek

Araştırmacılar, uzunluğu mikrometreler ile ölçülen bu uzay gemisini, mikroswimmer araştırmaları için oluşturmuş durumda. bu nedenle söz konusu mikroskobik uzay gemisi, orijinali gibi nahoş motorlar ile yok, dışındaki platin kaplama ile içindeki hidrojen peroksitin kimyasal reaksiyonu sonucunda hareket ediyor.

Aslına bakacak olursak bilim insanları, mikroswimmer araştırmaları için çoğunlukla küre şekilli yapıları seçim ediyorlar. Ancak bilim insanları, son gerçekleştirilen çalışmada farklı şekillerle elde edilecek öbür sonuçları gözleyebilmek adına bambaşka şekilde mikroskobik modeller de inşa ettiler.

mikro modeller

Bilim insanları, oluşturdukları laf konusu modeller ile bakteri ya da beyaz kan hücreleri gibi doğal mikroswimmer’ları taklit etmeyi ve onları daha iyi anlamayı amaçlıyorlar. Bu, temelde canlılara odaklanan bir araştırma olsa da bir takım fütüristler, bu incelemeler sonucu elde edilecek bilgilerin hastalık tedavilerinde de kullanılabileceğini öne sürüyorlar.

Comments
To Top