Haber

Standart Flash Bellekleri Tarihe Gömecek Dünyanın En Küçük Bellek Birimi Oluşturuldu

Standart Flash Bellekleri Tarihe Gömecek Dünyanın En Küçük Bellek Birimi Oluşturuldu

Texas Üniversitesi mühendisleri dünyanın en küçük belleğini oluşturmayı başardı. Mühendisler, süreç içerisinde bu küçük cihaz için yoğun bellek depolama özelliğinin önünü açabilecek fizik dinamiğini de çözdü.

Geliştirilen dünyanın en minik belleği doğruca alıcı elektroniğinden büyük veriye, beyinden ilham alınan bilişeme dek her şeyde kullanılabilecek daha süratli, daha akıllı ve enerji bakımından daha verimli yongaların önü açıldı.

Dünyanın en küçük bellek birimi geliştirildi

bellek birimi

Nature Nanotechnology dergisinde yayınlanan araştırma, gerçekte iki sene önce gerçekleştirilen bir keşfin üzerine inşa edildi. Araştırmacılar, iki yıl önce o dönem dünyanın en ince hafıza cihazını geliştirmişti. Gerçekleştirilen yeni araştırmayla birlikte ebat daha da küçültüldü ve enine kesit alanı, bir nanometre kareye kadar daraltıldı.

Science Daily’de bulunan habere göre bu cihazlardaki yoğun hafıza depolama yeteneğini sıkıştıracak fizik sorunlarına çözüm bulmak, boyutunun daha da küçültülmesini sağladı. Materyaldeki kusurlar ve boşluklar, yüksek yoğunluklu hafıza depolamanın önünü açmak için zorunlu olan kilitleri açmayı sağladı.

Araştırmacılar, çalışmalarında esas nanomateryal olarak MoS2 olarak da tanıdık molibden disülfür kullansa da keşiflerinin yüzlerce ilgili atomsal ince materyale uygulanabileceğini düşünüyor. Peki, yongaların küçülmesi ne kavrayış geliyor ya da ne gibi faydalar sunuyor?

Daha küçük işlemcilerle daha yoğunlaştırılmış bilgisayarlar ve telefonlar üretilebilir. Yongaların boyutunu küçültmek, cihazların enerji talebini daraltır ve kapasitesini azaltır. Bu da çalışırken daha eksik zorlama tüketen fakat daha süratli ve daha zeki cihazların üretilmesinin önünü açar.

Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Profesörü Deki Akinwande, “Ölçeklendirme konusunda bilimsel tanrısal kâse, tek bir atomun hafıza işlevini kontrol ettiğini seviyeye inmektir ve bizim de yeni çalışmada başardığımız şey bu oldu” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top