Haber

Square Enix, Marvel’s Avengers Nedeniyle Büyük Zarar Açıkladı

Square Enix, Marvel’s Avengers Nedeniyle Büyük Zarar Açıkladı

Geçtiğimiz Eylül ayında yayınlanan Marvel’s Avengers oyunu o zamandan bu yandan sıkıntılar yaşamaya devam ediyor. Her ne dek oyunun iyi yazılı senaryosu böylece çok hayranı seriye çekmiş olsa da Kamala Khan’ın ekibi toplamaya çalıştığı yapım o kadar de isteneni verememiş gözüküyor.

Oyunun temelini oluşturan öykü iyi olsa da canlı hizmet modelinin işleyişi ciddi sorunlar çıkarmıştı. Oyundaki hataların çokluğu ve büyük kısmının da hâlâ düzeltilmemiş olması da oyuncuların yapımdan uzaktan durmasına neden olan bir başka etken oldu. Oyunun sonu da kimseyi o kadar memnun etmeyi başaramadı.

Satışlar istenen seviyede yok

marvel's avengers

Oyunun gördüğü ilginin beklendiği kadar ateşli olmaması ve çıkış sonrasında eklenecek içeriklerin de ertelenmesi, AAA olarak sınıflandırılan oyunun takipçilerini başka yapımlara yöneltti. Bu da Square Enix’e daha düşük satış rakamları olarak geri döndü.

Oyunu geliştiren Crystal Dynamics’in de çatı firması olan Square Enix, yeni yayınladığı son çeyrek parasal raporunda da durumun vahametini ortaya koydu. Rapora göre firmanın dijital gösteri HD oyun işletmesi 6,5 milyar yen (Yaklaşık 536 milyon TL) zarara uğradı. Marvel’s Avengers satışları da beklenenin %60’ında kaldı. 

Square Enix oyunun kaç kopya sattığı ya da geliştirilmesi için ne dek para harcandığını açıklamadı. gerçi oyunun üretim maliyetinin %70’ini karşıladığı bilgisinden yola çıkan uzmanlara tarafından yapım 170 ila 190 milyon dolar aralarında bir maliyetle üretildi.

Geçen çeyrek kâr açıklamıştı

marvel's avengers

Işyeri bir önceki çeyrekte ise Final Fantasy VII Remake ile birlikte 10 milyar yen gibi ciddi bir gelir elde etmişti. Firmanın toplam satışları ise 34.1 milyar yene ulaşmıştı. Fiilen Marvel’s Avengers da beta aşamasında milyonlarca oyuncu çekmişti ama beta süresinin kısa ve çıkışa yakın olması sorunları çözmek için yetmedi.

Oyun acilen da kan kaybetmeye devam ediyor. PC oyuncuları yapımı terk etmeye başlarken oyuna ekleneceği söylenen Hawkeye ve Kate Bishop’lı içerikler de  ertelendi. Bakalım Cyrstal Dynamics oyunu buradan kurtarabilecek mi?

Comments
To Top